Nowy numer 38/2023 Archiwum

Biskup Janusz Ostrowski

Biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej. Jako zawołanie przyjął słowa Jesu, In Te Confido (Jezu, ufam Tobie).

Bp Janusz Ostrowski urodził się 16 listopada 1964 r. w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1991 r. w Olsztynie. Po dwóch latach pracy wikariuszowskiej (1991-1993) w parafii św. Katarzyny w Braniewie rozpoczął studia specjalistyczne z prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, ukończone doktoratem w 1997 r. Po studiach mianowany sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej i notariuszem Kurii Metropolitalnej oraz duszpasterzem pomocniczym w parafii akademickiej św. Franciszka w Olsztynie,  a następnie wicerektorem w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum”. W 1999 r. wyjechał do pracy misyjnej do Afryki, gdzie pracował jako misjonarz „Fidei donum” w Togo do 2006 r.

Po powrocie do Polski kontynuował pracę duszpasterską jako wikariusz w parafii św. Wojciecha w Olsztynie (2006-2008) oraz jako sędzia Sądu Biskupiego. W latach 2007-2011 pełnił zadania postulatora diecezjalnego dwóch procesów beatyfikacyjnych o męczeństwo 46 ofiar hitleryzmu i komunizmu z okresu II wojny światowej z terenów dawnej diecezji warmińskiej. W 2008 r. mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej w Lidzbarku Warmińskim, a w 2011 r. wiceoficjałem Trybunału Warmińskiego. Tego samego roku rozpoczął pracę jako adiunkt na Wydziale Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku prawa kanonicznego. 

Decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu go biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej i nadania mu stolicy tytularnej w Caltadria ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce 27 lutego 2018 r.

Święcenia biskupie przyjął 21 kwietnia 2018 r. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie z rąk abp. Józefa Górzyńskiego metropolity warmińskiego. Współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio Nuncjusz Apostolski w Polsce oraz abpsenior Edmund Piszcz.

Jako zawołanie biskupie obrał słowa: JESU, IN TE CONFIDO (Jezu, ufam Tobie).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast