Nowy numer 48/2020 Archiwum

Mamo, tato..., dlaczego się modlisz?

W parafii św. Jakuba w Olsztynie odbyło się spotkanie dla rodziców młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

Zależy nam na tym, by również rodzice rozumieli, na czym polega ta formacja. Cieszymy, że przyszło ich tak wielu - mówi ks. Dawid Hulecki.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba, a po niej wykład w Centrum św. Jakuba wygłosił ks. dr Cezary Opalach. W swoim wystąpieniu „Sakrament bierzmowania - szansą i wyzwaniem” poruszał wiele kwestii dotyczących rozwoju młodych ludzi. Mówił m.in. o sferze poznawczej, emocjonalnej i religijnej, jakie kształtują się dzieciach.

 - Badania prowadzone przez psychologów pokazują jedną rzecz: to nie jest tak, że młodzież zawsze idzie za normami grupowymi. Okazuje się, że kiedy młody człowiek ma zdrową, dojrzałą relację z rodzicami, relację miłości, wówczas do pewnego stopnia ulega naciskom grupy, ale zazwyczaj wybiera normy rodzinne, zwłaszcza jeśli te przeczą normom grupy. To bardzo dobra informacja - wszystko jest w naszych rękach - mówił ks. Opalach.

- Jeszcze raz dziękuję wam wszystkim za obecność, bo jest to znak, że na poważnie chcecie ten czas przeżyć z dziećmi i pomóc im się przygotować do sakramentu bierzmowania. Jak to zrobić? Bardzo prosto - pokazując, jak ja przeżywam moją relację z Bogiem, kim On dla mnie jest. To pytanie prędzej czy później się pojawi: „Mamo, tato..., dlaczego się modlisz?”. Nie ma się wtedy co silić na dogmatyczne wypowiedzi, ale z głębi serca powiedzieć, dlaczego Bóg jest ważny w moim życiu, pokazać przykłady z życia, które interpretujemy jako znaki Bożej miłości - mówił ks. Opalach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama