Nowy numer 42/2020 Archiwum

Mamo, tato... dlaczego się modlisz?

– Nie ma się co silić na dogmatyczne wypowiedzi. Odpowiadajmy prosto z serca – uważa ks. dr Cezary Opalach.

W parafii św. Jakuba w Olsztynie rozpoczął się nowy cykl przygotowujący młodzież do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Tym razem jednak jako pierwsi na swoje spotkanie formacyjne przybyli... rodzice.

To nie młodzież ma problem

Jak mówi ks. Dawid Hulecki, opiekun osób przygotowujących się do bierzmowania, ubiegłoroczne doświadczenia pokazały jedną ważną kwestię. – Z młodzieżą nie mam problemów. Młodzi ludzie są chłonni, szukają konkretnych wartości, zasad, nie przeszkadzają im nawet za bardzo stawiane wymagania. Podoba im się to, że to, w czym uczestniczą, jest rzeczywiste, a nie wirtualne, że dzieje się tu coś konkretnego – tłumaczy duszpasterz. Podkreśla, że w trakcie przygotowań i rozmów młodzież wielokrotnie skłonna była do refleksji, głębokich przemyśleń na temat swojego życia. – Młodzi opowiadali, że mają w sercu nieznane wcześniej uczucia, że – po zastanowieniu – może warto iść do spowiedzi, bo nie wszystko jest u nich tak, jak być powinno... Te spotkania budziły dobro, które jest w każdym człowieku, czasami tylko nieodkryte – mówi ks. Dawid. Dodaje, że największe trudności sprawiali... rodzice – wspomina, że zdarzały się i takie sytuacje, gdy młodzi ludzie, którzy przygotowywali się przez cały rok, nie mogli przystąpić do sakramentu, bo rodzice nie wyrazili zgody. – Zwyczajnie nie rozumieli, czym jest ta formacja. W tym roku nasze przygotowania zaczynamy właśnie od rodziców, chcemy stworzyć fundament, grunt wzajemnej współpracy – tłumaczy ks. Hulecki. W parafii do bierzmowania przygotowuje się 73 młodych. Na pierwsze spotkanie dla rodziców przyszło prawie 80 osób.

Wszystko w naszych rękach

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba. Po niej wykład „Sakrament bierzmowania – szansą i wyzwaniem” wygłosił w Centrum św. Jakuba ks. dr Cezary Opalach. Poruszył wiele kwestii dotyczących rozwoju młodych ludzi. Mówił m.in. o sferze poznawczej, emocjonalnej i religijnej, jakie kształtują się w dzieciach. – W pewnym momencie pojawia się rygoryzm moralny, czyli pojmowanie świata w kategoriach czarno-białych. To oznacza, że jeżeli do tej pory rodzic, wychowawca, trener „był ideałem”, a dziecko nagle widzi, że jest „nie do końca biały”, ma jakąś wadę – a każdy z nas jakąś ma – to nawet jeśli jest „tylko w 5 proc. czarny”, dziecku wyda się „czarny” zupełnie. Dlatego nasze relacje z dorastającą młodzieżą zaczynają się rwać, zwłaszcza gdy stawiamy przed nimi wymagania, których sami nie realizujemy, np. zakazujemy im palić papierosy, kiedy sami palimy. Jest w dzieciach taka tendencja do szukania ideałów, chęć podążania za nimi – dlatego św. Jan Paweł II miał tak fantastyczny kontakt z młodzieżą: postępował tak, jak mówił – przypomniał prelegent. – Badania psychologów pokazują jedną rzecz: to nie jest tak, że młodzież zawsze idzie za normami grupowymi. Okazuje się, że kiedy młody człowiek ma zdrową, dojrzałą relację z rodzicami, relację miłości, wówczas do pewnego stopnia ulega naciskom grupy, ale zazwyczaj wybiera normy rodzinne, zwłaszcza jeśli te przeczą normom grupy. To bardzo dobra informacja – wszystko jest w naszych rękach – mówił ks. Opalach. Zwrócił uwagę, że młody człowiek w wieku kilkunastu lat zaczyna Boga postrzegać jako źródło moralności, pojawia się myślenie, zrozumienie, że Bóg może być podmiotem uwielbienia i budowania osobistych relacji. – A to oznacza, że możemy być duchowymi przewodnikami naszych dzieci. Jak pomóc im przygotować się do sakramentu bierzmowania? Bardzo prosto – pokazując, jak my przeżywamy naszą relację z Bogiem, kim On dla nas jest. To pytanie prędzej czy później się pojawi: „Mamo, tato... dlaczego się modlisz?”. Nie ma się wtedy co silić na dogmatyczne wypowiedzi, ale z głębi serca powiedzieć, dlaczego Bóg jest ważny w moim życiu, pokazać przykłady z życia, które interpretujemy jako znaki Bożej miłości – mówił zebranym ks. Opalach

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama