Nowy numer 17/2024 Archiwum

Wywalczona i wymodlona przejdź do galerii

W Olsztynie odbyły się wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba. - 100-lecie niepodległości Polski to wyjątkowy powód do dziękczynienia Bogu za dar, jakim jest suwerenność Ojczyzny. My wszyscy, którzy Polskę mamy w sercu, a wolność we krwi, radośnie świętujemy 100-lecie zmartwychwstania Polski i odzyskanie przez nasz kraj podmiotowości. Dziś Polacy wypełniają świątynie, by z głębi serca, szczerze dziękować Bogu za Polskę, by dziś uświadamiać sobie, że wolna ojczyzna z całą jej historią, tradycją i kulturą jest darem Boga. Była nim w 1918 roku i jest nim w roku 2018. Darem, jak to powtarzał św. Jan Paweł II nie tylko danym, ale i zadanym. Od nas zależy, co z tym darem zrobimy - mówił na początku Eucharystii ks. prał.  Andrzej Lesiński.

Wspólnej modlitwie przewodniczył metropolita warmiński abp Józef Górzyński. W homilii przypomniał, że tęsknota za wolnością zrodziła świadomość konieczności odbudowania najpierw ducha narodowego, ducha polskości. - Stajemy z wdzięcznością wobec Boga za dar wolności i wobec kilku pokoleń naszych przodków, którzy tę wolność wywalczyli, wypracowali i wymodlili - mówił abp Górzyński.

Na zakończenie Mszy św. wszyscy wspólnie odśpiewali hymn Polski oraz „Boże coś Polskę". Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy uroczystości, prowadzeni przez kompanie honorowe i poczty sztandarowe, przemaszerowali na pl. Solidarności. Podczas okolicznościowych przemówień wspominano ojców naszej niepodległości m.in. marsz. Józefa Piłsudskiego czy Romana Dmowskiego. - Patriotyzm obecnie wiąże się z pewnością z poszanowaniem dla języka, kultury, tradycji, symboli, wyraża się też dbaniem o infrastrukturę, sumienne wypełnianie obowiązków i edukację patriotyczną, ale może nade wszystko zgodą narodową, a przynajmniej staraniami o budowanie silnej wspólnoty - mówił wojewoda Artur Chojecki.

- Wyrażamy wdzięczność i szacunek bohaterom tamtych dni, chylimy przed nimi czoła i dziękujemy za ich ofiarę i trud - przypomniał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

- Pokazaliśmy światu, że Polacy nie tylko potrafią walczyć o niepodległość, ale też potrafią się łączyć we wspólnym celu, jakim jest wolność - mówił prezydent Piotr Grzymowicz.

Uroczystości zakończyły się Apelem Pamięci, złożeniem kwiatów pod pomnikiem Wolności Ojczyzny oraz defiladą kompanii honorowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy