W akademickiej parafii św. Franciszka w Olsztynie odbyła się uroczystość pobłogosławienia obelisku oraz zasadzenie dębu upamiętniających 100. rocznicę niepodległości Polski.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Mirosław Hulecki, proboszcz. - W czasach niewoli tajemnica zmartwychwstania Chrystusa przybliżała do zmartwychwstania Ojczyzny - mówił duszpasterz. - Nie pytaj co Polska może zrobić dla Ciebie, ale co Ty możesz zrobić dla Polski dzisiaj, jutro i w przyszłości - dodał na zakończenie homilii ks. Mirosław, parafrazując słowa J. F. Kennedy'ego.
Po Mszy św. wszyscy udali się na plac, gdzie został przygotowany obelisk z okolicznościową tablicą. - K. Wojtyła definiował ojczyznę jako wspólnotę, którą łączy piękno mowy, ziemi, trudu znojnej pracy siewcy. Ale też z mocą podkreślał, że wartości te mogą być realizowane tylko w przestrzeni wolności, a «Wolność stale trzeba zdobywać, nie można jej tylko posiadać. Przychodzi jako dar, utrzymuje się poprzez zmaganie» - powiedziała w przemówieniu przed odsłonięciem tablicy Magdalena Łaguna, jedna z parafianek.
Pobłogosławienia jubileuszowego głazu dokonał ksiądz proboszcz, a odsłonięcia tablicy pamiątkowej o. Idzi Mrozek OFM. Następnie zasadzono jeden ze 100 dębów przygotowanych przez Regionalną Dyrekcję lasów Państwowych w Olsztynie w ramach projektu Polonia Restituta dla uczczenia niepodległej Polski.
Na zakończenie obecni wspólnie pośpiewali pieśni patriotyczne przy akompaniamencie akordeonu. Natomiast w samo południe przy niepodległościowym głazie zgromadziły się rodziny, by przy dźwięku dzwonów odśpiewać Hymn Polski. Co inspiruje do przygotowywania takich miejsc pamięci? - Jak zawsze przyszłość, by następne pokolenia pamiętały, że jest niepodległa i że należy troszczyć się o nią i żyć dla niej - tłumaczył ks. Mirosław.