Nowy numer 09/2024 Archiwum

Dostrzec człowieka

W Olsztynie ruszyła zbiórka na rzecz bezdomnych.

Pod hasłem „Bądź dobry jak chleb rozpoczęła się w Olsztynie zbiórka na rzecz osób bezdomnych. To już druga taka akcja zorganizowana przez MOPS Olsztyn i Przedszkole Miejskie nr 31. W akcję włączyła się także Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie oraz studencki wolontariat „Spotkajmy się przy herbacie”. - Przedszkole, z którym prowadzimy współpracę, zwróciło się z prośbą o rozpropagowanie akcji. Nie mieliśmy żadnej chwili zwątpienia, by w tym pomóc. Przekazaliśmy pismo do dyrekcji, a ona chętnie włączyła się, rozsyłając informację i tworząc punkty zbiórki - opowiada Anna Kołak, kierownik filii nr 5.

Zbiórka potrwa do 22 grudnia. Organizatorzy w tym roku zbierają czapki, rękawiczki, szaliki, koszulki, majtki, skarpety, ciepłe rajstopy, kalesony i ręczniki. Można je składać w Olsztynie w:

  • Punkcie Pomocy Społecznej nr 1, al. Wojska Polskiego 8;
  • Przedszkolu Miejskim nr 31 przy ul. Wańkowicza 4;
  • filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej nr 5, ul. Orłowicza 27, nr 6, ul. Jarocka 65, nr 13, ul. Sikiryckiego 9.

Przeprowadzenie zbiórki i rozdanie zebranych darów bezdomnym nie jest najważniejszym celem. Jak napisał papież Franciszek w liście na II Światowy Dzień Ubogich, by pokonać „przytłaczający stan ubóstwa”, konieczne jest, by ubodzy doświadczyli „obecności braci i sióstr, którzy się o nich troszczą…”. - Kiedy zwracamy się do nich po imieniu, rozmawiamy z nimi - to jest dla nich ważne. Dlatego chcemy przede wszystkim budować relację, bo wtedy opowiadają nam o swoich problemach i możemy im udzielić pomocy ważniejszej niż materialna - tłumaczy Małgorzata Bach, główna inicjatorka.

Więcej o akcji w "Posłańcu Warmińskim" nr 47/2018.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy