Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Hołd dla wielkiej patriotki

Już w najbliższą środę, 21 listopada, odbędzie się spotkanie "Zofia Kossak - biografia niezwykła i zaskakująca".

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana" z okazji przypadającej w 2018 roku 50. rocznicy śmierci Zofii Kossak-Szczuckiej składa hołd wybitnej pisarce, patriotce, działaczce społecznej, a nade wszystko świadkowi wiary katolickiej. Jej twórczość i życie były przeniknięte troską o naród i jego przyszłość, o umocnienie ducha, którego źródło upatruje w Ewangelii. Swoją głęboką więź z Bogiem przeniosła na służbę drugiemu człowiekowi, angażując się w liczne działania charytatywne i pomocowe. Niezłomną bohaterska postawę przejawiła szczególnie w czasie okupacji niemieckiej podczas II. wojny światowej, gdy z narażeniem życia niosła pomoc prześladowanej społeczności żydowskiej. Tym wartościom pozostała wierna do końca, nawet w obliczu komunistycznej rzeczywistości lat powojennych.

- Pragniemy, by Zofia Kossak-Szczucka stała się wzorem do naśladowania dla każdego rodaka, szczególnie dla młodego pokolenia. Niech jej powieści na nowo rozpalają serca Bożym ogniem i prowadzą do pełnej niepodległości polskiego ducha i ojczyzny - mówią przedstawiciele Civitas Christiana.

Biografię Zofii Kossak przedstawi dr Joanna Jurgała-Jureczka, z wykształcenia historyk literatury, autorka książek i opracowań dotyczących przede wszystkim okresu XX-lecia międzywojennego i czasów PRL-u. Była kierownikiem Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich. Obecnie prowadzi badania nad biografią i twórczością Zofii Kossak, a także literatów związanych ze Śląskiem Cieszyńskim.

Spotkanie odbędzie się w środę, 21 listopada o godz. 17.30 w Książnicy Polskiej pl. Jana Pawła II 2/3 w Olsztynie. Wstęp wolny, serdecznie zapraszamy!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy