W najbliższy piątek będziemy obchodzić uroczystość św. Andrzeja Apostoła, głównego patrona archidiecezji warmińskiej.
Św. Andrzej Apostoł patronuje diecezji od 1243 roku. Jego relikwie znajdują się obecnie w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej im. bp. Jana Obłąka w Olsztynie.
- Biskup Radziejowski fundując relikwiarz, wykazał się nie tylko niezaprzeczalnym smakiem estetycznym, ale przede wszystkim troską o dobro diecezji. Zagwarantować je mógł tylko święty patron, apostoł, który wypraszał łaskę dla warmińskiego ludu - mówi ks. Marek Jodkowski, diecezjalny konserwator zabytków.
Relikwiarz to złota figura apostoła z atrybutem krzyża w kształcie litery „x” oraz hebanowa podstawa, w której umieszczone są relikwie. - Skoro postać św. Andrzeja mieniła się złotem, co wskazywało na blask chwały niebiańskiej, to jego relikwie uobecniały ideę skutecznego wstawiennictwa. Z tego względu ten relikwiarz zawsze towarzyszył pasterzom i duchowieństwu diecezji, którzy za pośrednictwem jej patrona wypraszali u Boga błogosławieństwo w trudnych czasach niepokojów i zawieruchy dziejowej - dodaje ks. Marek.
Z przekazu ewangelicznego wiemy, że św. Andrzej pochodził z Betsaidy, był rybakiem i bratem Szymona Piotra. Został powołany przez Jezusa jako pierwszy, dlatego nazwa się go Protokleros, czyli "pierwszy powołany". To on przyprowadził do Jezusa Szymona Piotra. Według tradycji po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Achai, gdzie głosił ewangelię. W Patras poniósł śmierć męczeńską przez ukrzyżowanie.
Główne uroczystości ku czci patrona diecezji odbędą się w katedrze św. Jakuba w Olsztynie 30 listopada o godz. 12 i rozpoczną się Mszą św. Tego dnia podczas liturgii zostaną także wręczone medale „Prodesse Auso” osobom zasłużonym archidiecezji warmińskiej.