- Świadomość tego, kim jesteśmy, jest ważnym elementem w wychowaniu młodego człowieka - mówi B. Kucharczyk.
W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów "Szkoła Wierna Dziedzictwu". Jest to wyróżnienie przyznawane przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty. - Jest to projekt realizowany drugi rok. W ubiegłym roku certyfikaty otrzymało 85 szkół, w tym - 75 placówek. Jest to inicjatywa, która ma być zachętą, inspiracją do podejmowania działań zmierzających ku temu, by dzieci i młodzież poznały nasze szeroko rozumienie dziedzictwo - zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym. Chcemy, by młodzi ludzie wiedzieli kim są i skąd pochodzą - tłumaczy Wojciech Cybulski, wicekurator.
W tym roku o certyfikat ubiegało się 187 placówek. - Nie narzucamy szkołom żadnych rozwiązań, niczego nie oczekujemy, placówki mają pełną dowolność w podejmowaniu działań - po złożeniu przez szkołę sprawozdania my dokonujemy oceny tych działań na bazie efektywności i skuteczności. Jeśli widzimy, że to co było realizowane przyniosło efekt czyli przekłada się na wiedzę i umiejętności uczniów to takie szkoły wyróżniamy, nagradzamy - mówi W. Cybulski.
Jedną z placówek, które otrzymały certyfikat jest Szkoła Podstawowa w Brzydowie. - To wyróżnienie daje nam poczucie, że wykonujemy dobrą pracę na rzecz wychowania patriotycznego naszej młodzieży - mówi dyrektor Beata Kucharczyk. Wśród podejmowanych przez prowadzoną przez nią szkołę wymienia m.in. uroczyste obchodzenie świąt państwowych, nagrywanie filmów o tematyce historycznej, stworzenie ogrodu dydaktycznego czy wyszukiwaniu ciekawych miejsc w okolicy. - Na przykład pomnik mieszkańców Brzydowa poległych w czasie I wojny światowej - udało nam się to miejsce odnowić i teraz o nie dbamy. Uświadamiamy dzieciom przeszłość historyczną miejscowości, w której mieszkają i okolicznych terenów. Świadomość tego kim jesteśmy, gdzie mieszkamy, jaka jest nasza przeszłość i historia naszego kraju jest niezwykle ważnym elementem w wychowaniu młodego człowieka - mówi B. Kucharczyk.
- To ważna inicjatywa podtrzymywania naszego narodowego dziedzictwa. Dziedzictwo to spuścizna ponad tysiącletniej naszej państwowości - to cała scheda tradycji, tożsamości narodowej, kultury i wiary. Zależy nam na tym, by dzieciom i młodzieży zaszczepić poczucie patriotyzmu, kochania ojczyzny, bycia Polakiem i całej tej pamięci, którą my odziedziczyliśmy przez wieki - zaznacza wicewojewoda Sławomir Sadowski.
Podczas uroczystości program patriotyczny zaprezentowały dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Salezjańskich im. św. Dominika Savio w Ostródzie.