Nowy numer 49/2018 Archiwum

Piątek bez postu

W piątek (30 listopada) w archidiecezji warmińskiej nie będzie obowiązywać post. W tym dniu przypada bowiem wspomnienie św. Andrzeja Apostoła, patrona archidiecezji.

Piątek 30 listopada 2018 r. w Kościele ma rangę święta nie zaś uroczystości, dlatego w Polsce obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem jest archidiecezja warmińska, w której ten dzień ma rangę uroczystości głównego patrona oraz te parafie pw. św. Andrzeja Apostoła, w których 30 listopada przypada uroczystość odpustowa.

Andrzej pochodził z Betsaidy. Najpierw był uczniem Jana Chrzciciela, a następnie poszedł za Chrystusem, do którego przyprowadził swego brata, Piotra. Razem z Filipem przedstawił Chrystusowi pogan pragnących Go poznać. On też wskazał chłopca roznoszącego ryby i chleby. Według tradycji po Zesłaniu Ducha Świętego głosił Ewangelię w różnych krajach; został ukrzyżowany w Achai.

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy