Nowy numer 33/2020 Archiwum

Koncert, który nie będzie festiwalem

W „Betlejem na Warmii i Mazurach” chodzi o to, aby wrócić do tradycji wspólnego śpiewania.

„Betlejem na Warmii i Mazurach”, a dokładnie w Ostródzie. - To inicjatywa Fundacji „Światło-Życie”. Jej członkowie już kilka lat temu, obserwując utratę charakteru świąt Bożego Narodzenia, pomyśleli, że warto zorganizować koncert, który nie będzie festiwalem piosenek świątecznych o zimie, ale koncertem kolęd z różnych stron świata, by pokazać uniwersalny wymiar narodzin Jezusa Chrystusa - mówi ks. Bartłomiej Matczak z wydziału duszpasterskiego warmińskiej kurii.

Chodzi też o to, aby pielęgnować tradycje, które powoli zaczynają zamierać, choćby zwyczaj wspólnego kolędowania. Ale nie tylko. - Cały koncert będzie się składać z trzech części. Pierwsza będzie prezentacją kolęd z różnych stron świata. Usłyszmy kolędy m.in. arabskie, izraelskie, czy ukraińskie, by uświadomić sobie, jak przepięknie na całym świecie opowiada się prawdę o narodzeniu Jezusa w pieśniach - wyjaśnia ks. Matczak.

Druga część koncertu będzie powiązana ze słowem wygłoszonym przez abp. Józefa Górzyńskiego. Uczestnicy podzielą się opłatkiem i będą wspólnie śpiewać kolędy. - Chodzi o to, abyśmy wrócili do tradycji wspólnego śpiewu. Będziemy śpiewać wraz z artystami. Widzowie to 4 tysiące ludzi, więc będzie to naprawdę piękne wydarzenie - planuje kapłan. Na ostatnią część złożą się pieśni uwielbienia.

Koncert ma charakter charytatywny. Każda diecezja, gdzie to wydarzenie się odbędzie, określa cel, na który przeznaczony zgromadzone pieniądze. - My koncert organizujemy wraz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej i nadrzędnym celem, jaki przyjmujemy, jest budowa hospicjum stacjonarnego dla dzieci w Olsztynie - mówi ks. Matczak.

Po wielu latach starań Caritas zakupiła od miasta budynek, który wymaga gruntownego remontu i przystosowania do potrzeb tego typu placówki. - Będzie to pierwsze na naszych terenach hospicjum dla dzieci. Potrzeby są bardzo duże - wyjaśnia kapłan.

Bilety na koncert można nabyć w Wydziale Duszpasterskim Kurii Archidiecezji Warmińskiej bądź w parafiach. - Trzeba o nie pytać księży proboszczów. Zachęcam do organizacji wyjazdów z parafii, ze szkół, bo to jest wydarzenie, w którym może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek. Zapraszamy wszystkich. Kupując bilet nie tylko będziemy mieli możliwości uczestniczenia w wyjątkowym artystycznym wydarzeniu, ale nade wszystko wspieramy szczytny cel - podkreśla ks. Matczak.

Koncert „Betlejem na Warmii i Mazurach” odbędzie się 11 stycznia w Ostródzie – w Hali Expo Mazury, początek o godz. 19.00. Podczas koncertu zaśpiewają niezwykli artyści: Bovska, Grażyna Łobaszewska, Kamil Bednarek, Antonina Krzysztoń, Józef Broda, Adam Krylik, Mate.O, Dana Vynnytska, Agnieszka Musiał, Dawid Kwiatkowski.

Zagrają: słynny Atom String Quartet, fenomenalna Kapela Maliszów oraz bułgarsko-rumuńska orkiestra dęta - Fanfara Moldova.

Pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski oraz ze świata, m.in.: Yazeed Sakhnini - Arab z Nazaretu, Adeba - perkusista o syryjsko-ormiańskich korzeniach iYaron Cherniak - Żyd z Jerozolimy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama