GN 42/2019 Archiwum

Tematy z historii

Delegatura IPN w Olsztynie zaprasza uczniów szkół średnich do udziału w IV edycji Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

Czym są debaty? - Jest to inna forma edukacji. Debaty mają pomóc młodym osobom w konstruktywnym, merytorycznym dialogu, a poprzez to aktywizować ich w życiu społecznym. Jednocześnie młodzież poznaje tematy z historii najnowszej, czasami trudne, czasami kontrowersyjne. Ale zawsze ciekawe i te, które rzeczywiście przykuwają uwagę - mówi Dawid Zagził, inspektor delegatury IPN i koordynator regionalny turnieju.

Pierwszym etap regionalny odbędzie się w lutym. - Będą to bezpośrednie pojedynki czteroosobowych zespołów. Zwycięzca regionalnego turnieju pojedzie do Warszawy i tam zmierzy się z drużynami z całej Polski. Finał odbędzie się w czerwcu - wyjaśnia koordynator.

Mimo że jest to czwarta edycja turnieju, w Olsztynie odbędzie się on po raz drugi. - Każdego roku widzimy, że to zainteresowanie jest większe. Cały turniej debat skierowany jest wyłącznie do uczniów szkół średnich - dodaje D. Zagził.

Debaty polegają na tym, że na początku podana jest teza. Jeden z zespołów jej broni, drugi stoi w opozycji. - W naszym regionie mamy drużynę, która jak na razie jest zdecydowanym liderem, przynajmniej była w zeszłym roku. Zobaczymy, jak wypadną w tym roku. Są to uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie, tzw. Collegium Rhetoricum, którzy biorą udział nie tylko w debatach historycznych. W zeszłym roku byli w finale krajowym. U nich widać, że zainteresowanie historią jest duże. Ich wręcz tytaniczna praca powoduje, że aktywizują się w życiu społecznym - uważa koordynator.

Nabór prowadzony przez IPN trwa do 21 grudnia. Można zgłosić się telefonicznie, bądź e-mailowo: tel. 89 521-48-14, mail: dawid.zagzil@ipn.gov.pl. - Drużyna musi liczyć cztery osoby. Można również zgłosić zawodników rezerwowych. Mogą zgłosić się wszystkie szkoły średnie z naszego województwa - dodaje D. Zagził.

Turniej Debat Historycznych IPN w województwie warmińsko-mazurskim realizowany jest we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej oraz Kuratorium Oświaty w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama