GN 42/2019 Archiwum

Tacy jak ja

W Wyższym Seminarium Duchownym "Hosianum" odbył się adwentowy dzień skupienia ceremoniarzy.

- Wpisuje się to w ich formację stałą. Jest to przygotowanie do posługi, jaką spełniają w służbie liturgicznej ołtarza - wyjaśnia kl. Grzegorz Antczak.

Podkreśla, że jest to okazja do wyciszenia, kiedy w okresie przedświątecznym jest wiele obowiązków domowych, ale też i w parafiach, gdzie odbywają się rekolekcje. - To również okazja do spotkania się, spędzenia wspólnie czasu na rozmowach, formacji i modlitwie - dodaje. Zwłaszcza że służbę tworzą młodzi z całej archidiecezji, począwszy od Szczytna, Nidzicy, Bartoszyc i Ostródy, aż po Braniewo.

- Oni nie mają zbyt wielu możliwości spotkania, poznania się, zaprzyjaźnienia - mówi kleryk. - Często jest tak, że w swoim codziennym środowisku nie mają okazji do spotkania się z rówieśnikami, którzy jak oni żyją Chrystusem, przeżywają podobnie liturgię. Tu widzą, że nie są wyjątkami, a większą grupą, która pokochała Boga - mówi kl. Grzegorz.

Adwentowy dzień skupienia rozpoczął się Eucharystią. Później było spotkanie integracyjne, po którym konferencję wygłosił ks. Bartłomiej Matczak. Na zakończenie wszyscy uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu.

- Lubię tu przyjeżdżać. Zaprzyjaźniłem się z klerykami tak, że czuję się tu jak u siebie. Adwent jest ważnym okresem naszej formacji, uświadamiania sobie tajemnicy wcielenia Boga. Owszem, są rekolekcje w parafii, one są cenne, ale tu przeżywamy to nieco inaczej, jeden dzień w skupieniu. Ważne są też rozmowy, kiedy możemy mówić o tym, co u nas słychać, jakie przeżywamy problemy, dzielimy się tym, co nas cieszy - tłumaczy Konrad Kruszewski z parafii św. Katarzyny w Braniewie.

Po kursie lektora uczestniczył w kursie ceremoniarza. - Rozwijam się, poznaję głębię Eucharystii. A sama służba ołtarza? To zobowiązanie, bo dla znajomych jestem świadkiem, świadectwem, że można żyć inaczej, mieć wartości Boże, a nie te, które oferuje świat. Łatwo nie jest, tym bardziej z radością spotykam się w seminarium z rówieśnikami, którzy są tacy jak ja - dodaje Konrad.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama