Gruntowna renowacja zakończyła się sukcesem.
Po całkowitym odnowieniu, znajdujący się zwykle w nawie północnej konkatedry św. Jakuba w Olsztynie, gotycki tryptyk Matki Bożej, powrócił na swoje miejsce.
- Renowacja była konieczna, ponieważ elementy późnogotyckiego tryptyku odpadały. Ostatni częściowy remont miał miejsce w latach 60. ubiegłego wieku. Uzyskaliśmy środki publiczne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wspomógł nas wojewoda warmińsko-mazurski. Dzięki temu wsparciu i środkom własnym mogliśmy dokonać tej rewitalizacji - mówi ks. Andrzej Lesiński, proboszcz konkatedry św. Jakuba w Olsztynie.
Tryptyk w konkatedrze olsztyńskiej znajduje się od XX wieku. - Pojawili się przedstawiciele rodziny arystokratycznej z Niemiec, którzy lokalizują ten ołtarz w kaplicy domowej swoich przodków, co udowodnili dokumentacją fotograficzną. Rodzina ołtarz przekazała w darze cesarzowi niemieckiemu z przeznaczeniem do kościoła zamkowego w Malborku. Po wojnie ołtarz stał się własnością bp. Tomasza Wilczyńskiego, który planując kaplicę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze, podarował ołtarz do tej kaplicy - opowiada ks. Andrzej.
Tryptyk wykonano z drewna. Jego centralną postacią jest Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus, nawiązująca do Apokalipsy św. Jana „Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami” (Ap 12,1). Obok Maryi są postacie św. Katarzyny i św. Kanuta. Boczne skrzydła przedstawiają dwunastu apostołów.