Nowy numer 42/2019 Archiwum

Madonna wróciła do katedry

Gruntowna renowacja zakończyła się sukcesem.

Po całkowitym odnowieniu, znajdujący się zwykle w nawie północnej konkatedry św. Jakuba w Olsztynie, gotycki tryptyk Matki Bożej, powrócił na swoje miejsce.
- Renowacja była konieczna, ponieważ elementy późnogotyckiego tryptyku odpadały. Ostatni częściowy remont miał miejsce w latach 60. ubiegłego wieku. Uzyskaliśmy środki publiczne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wspomógł nas wojewoda warmińsko-mazurski. Dzięki temu wsparciu i środkom własnym mogliśmy dokonać tej rewitalizacji - mówi ks. Andrzej Lesiński, proboszcz konkatedry św. Jakuba w Olsztynie.

Tryptyk w konkatedrze olsztyńskiej znajduje się od XX wieku. - Pojawili się przedstawiciele rodziny arystokratycznej z Niemiec, którzy lokalizują ten ołtarz w kaplicy domowej swoich przodków, co udowodnili dokumentacją fotograficzną. Rodzina ołtarz przekazała w darze cesarzowi niemieckiemu z przeznaczeniem do kościoła zamkowego w Malborku. Po wojnie ołtarz stał się własnością bp. Tomasza Wilczyńskiego, który planując kaplicę wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze, podarował ołtarz do tej kaplicy - opowiada ks. Andrzej.

Tryptyk wykonano z drewna. Jego centralną postacią jest Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus, nawiązująca do Apokalipsy św. Jana „Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami” (Ap 12,1). Obok Maryi są postacie św. Katarzyny i św. Kanuta. Boczne skrzydła przedstawiają dwunastu apostołów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL