Nowy numer 42/2019 Archiwum

Wychodzimy do pacjentów

Specjaliści będą namawiać do profilaktyki nowotworowej. Odwiedzą urzędy i firmy na Warmii i Mazurach.

Instytucje zainteresowane spotkaniami mogą zgłaszać się do NFZ.

- Celem akcji jest podniesienie świadomości społecznej, uświadomienie, że profilaktyka dotyczy każdego z nas i jest bardzo ważna. O wiele lepiej jest wykonać kilkuminutowe badanie, przekonując się, że jesteśmy zdrowi, niż przekonać się za późno, że coś się z nami dzieje - mówi Aleksandra Kuczko z warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ w Olsztynie.

Spotkania będą krótkie, trwać będą do 30 minut. Dotyczyć będą programów profilaktyki zdrowotnej realizowanych przez NFZ. Są to programy profilaktyki raka piersi, raka szyjki macicy, program chorób płuc czy układu krążenia oraz profilaktyki gruźlicy. - Skupiamy się, aby przekazać uczestnikom informację, kogo te programy dotyczą, gdzie można wykonać badania. Informujemy o tym, gdzie są gabinety. Mówimy też o zintegrowanym informatorze pacjenta, w którym można sprawdzić swoją historię leczenia od 2008 r. - wylicza A. Kuczko.

Spotkania mają więc służyć przekazaniu wiedzy dotyczącej ważności profilaktyki. - Uświadamiamy, że warto badania wykonywać. Dlatego wychodzimy do pacjentów, pracowników największych urzędów i firm w regionie w godzinach ich pracy - dodaje. Już dziś zaplanowane są kolejne spotkania, m.in. w urzędzie wojewódzkim i starostwie powiatowym w Olsztynie. - Jeżeli są firmy i instytucje, które chciałyby się zgłosić, zapraszamy. Odpowiadamy na każdą prośbę - mówi.

W województwie warmińsko-mazurskim profilaktyczne badania mammograficzne wykonało 40 proc. kobiet w tej grupy wiekowej, co daje nam 6. miejsce w kraju. Natomiast profilaktyczne badania cytologiczne wykonało 22 proc. kobiet ze wskazanej grupy, co plasuje Warmię i Mazury na drugim miejscu w Polsce. - Mówiąc o statystykach, mamy na myśli liczby, ale pod każdą z nich kryje się zdrowie i życie - podkreśla Aleksandra Kuczko.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL