Nowy numer 46/2019 Archiwum

Trzeba było pokonać lęk

Prezes IPN wręczył działaczom opozycji niepodległościowej Krzyże Wolności i Solidarności.

Uroczystości, podczas których dr Jarosław Szarek wręczył opozycjonistom z lat 1981–1989 odznaczenia, odbyły się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Krzyż Wolności i Solidarności nadawany jest przez Prezydenta RP na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności.

Jednym z odznaczonych został Marek Jaskuła. – W tej nie najlepszej rzeczywistości PRL-u spotkałem wspaniałych ludzi, przełamałem swój lęk, obawę przed szykanami, przyszłością moją i mojej rodziny i zaczęliśmy z tymi znajomymi, którzy też pokonali swoje lęki, coś robić... coś drobnego. Odbywały się zatem Msze św. za ojczyznę, kolportowano różne rzeczy, edukowaliśmy – robiliśmy to, co czuliśmy, że trzeba robić. Ja wierzyłem, że ten nienaturalny ustrój musi ustąpić. Ale wtedy nie odważyłbym się powiedzieć, że to się dokona jeszcze na moich oczach, na przestrzeni w zasadzie kilku lat – mówi M. Jaskuła. – Ci ludzie to wzór dla naszej młodzieży – podkreślał dr Jarosław Szarek. Oprócz Marka Jaskuły Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali Andrzej Kliszewicz, Zofia Trzeciakiewicz, Teresa Maria Niczyperowicz, a także pośmiertnie Helena Nowak i Jerzy Feliks Niczyperowicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama