GN 48/2020 Archiwum

Koncert na trzy części

W następny piątek 11 stycznia czeka nas niezwykłe wydarzenie - koncert "Betlejem na Warmii i Mazurach".

To inicjatywa Fundacji "Światło-Życie". Jej członkowie już parę lat temu, obserwując utratę charakteru świąt Bożego Narodzenia, pomyśleli, że warto zrobić koncert, który nie będzie festiwalem piosenek świątecznych o zimie, ale koncertem kolęd z różnych stron świata, by pokazać uniwersalny wymiar narodzin Jezusa Chrystusa.

Chodzi też o to, aby pielęgnować tradycje, które powoli zaczynają zamierać, choćby zwyczaj wspólnego kolędowania. Ale nie tylko. - Cały koncert będzie się składać z trzech części. Pierwsza będzie prezentacją kolęd z różnych stron świata. Usłyszmy kolędy m.in. arabskie, izraelskie czy ukraińskie, by uświadomić sobie, jak przepięknie na całym świecie opowiada się prawdę o narodzeniu Jezusa w pieśniach - wyjaśnia mówi ks. Bartłomiej Matczak z Wydziału Duszpasterskiego warmińskiej kurii.

Druga części koncertu będzie powiązana ze słowem wygłoszonym przez abp. Józefa Górzyńskiego. Właśnie wówczas będzie również dzielenie się opłatkiem i wspólny śpiew kolęd. Ostatnia część koncertu będzie się składać z pieśni uwielbienia.

Koncert ma charakter charytatywny. Każda diecezja, gdzie to wydarzenie się odbędzie, określa cel, na który cały zysk zostanie przeznaczony. - My koncert organizujemy wraz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej i nadrzędnym celem, jaki przyjmujemy, jest budowa hospicjum stacjonarnego dla dzieci w Olsztynie - podkreśla ks. Matczak.

Bilety na koncert można kupić w Wydziale Duszpasterskim Kurii Archidiecezji Warmińskiej bądź w parafiach. - Trzeba się dopytywać księży proboszczów. Zachęcam do organizacji wyjazdów z parafii, ze szkół, bo to jest wydarzenie, w którym może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek. Zapraszamy wszystkich. Kupując bilet, nie tylko będziemy mogli uczestniczyć w wyjątkowym artystycznym wydarzeniu, ale nade wszystko wesprzeć szczytny cel - podkreśla ks. Matczak.

Koncert "Betlejem na Warmii i Mazurach" odbędzie się 11 stycznia w Ostródzie (hala Expo Mazury), początek - godz. 19. Podczas imprezy zaśpiewają znani artyści: Bovska, Grażyna Łobaszewska, Kamil Bednarek, Antonina Krzysztoń, Józef Broda, Adam Krylik, Mate.O, Dana Vynnytska, Agnieszka Musiał, Dawid Kwiatkowski. Zagrają: sławny Atom String Quartet, fenomenalna Kapela Maliszów oraz bułgarsko-rumuńska orkiestra dęta - Fanfara Moldova.

Pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego wystąpią wyjątkowi wokaliści i instrumentaliści z Polski oraz ze świata, m.in.: Yazeed Sakhnini - Arab z Nazaretu, Adeba - perkusista o syryjsko-ormiańskich korzeniach oraz Yaron Cherniak - Żyd z Jerozolimy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama