Nowy numer 47/2020 Archiwum

Miłosierdzie musi zaistnieć

– Pokazujemy to, co wydarzyło naprawdę – mówi Adam Guzdek.

Najpiękniejsze kolędy z różnych stron świata w fenomenalnych muzycznych aranżacjach z różnych epok i kultur rozbrzmiały w Arenie Ostróda. Po raz pierwszy koncert „Betlejem w Polsce” odbył się również na Warmii i Mazurach.

– To przede wszystkim prawdziwa opowieść o wcieleniu i przyjściu Jezusa Chrystusa na ziemię. My staramy się pokazać bogactwo tradycji obchodzenia świąt, przedstawiamy najpiękniejsze pieśni pochodzące z różnych krajów, krain geograficznych, różnych kultur. Wygrzebujemy pieśni, o których czasem nawet te narody nie wiedzą, że je posiadają – tak było np. z pieśniami syryjskimi. To są perły, które mają swoje premiery na tym wydarzeniu – tłumaczy Adam Guzdek. Na koncercie zabrzmiała m.in. prawdopodobnie najstarsza kolęda świata.

– Tekst pochodzi z IV wieku, napisał go Efram Syryjczyk, ale melodia tej kolędy jest jeszcze starsza. Prawdopodobnie rodziny ludzi, którzy ją śpiewali – ich dziadowie, pradziadowie – mogli znać osobiście apostołów – opowiada A. Guzdek. – Na początku musiałem się do tego przyzwyczaić, bo to nie są moje melodie, ale ten koncert ma swego rodzaju magię, której nie da się wytłumaczyć, tego trzeba posłuchać. Można go przeżyć na kilka sposobów: duchowo, ciesząc się muzyką i tymi dźwiękami. Są tu ludzie z różnych zakątków świata, każdy jest inny, ale wszyscy tworzymy jedno serducho i dzielimy się tymi opowieściami, pięknymi melodiami z ludźmi. Fajne jest to, że oni na chwilę zapominają, co się dzieje za ścianami tego budynku, śpiewają razem, dzielą się opłatkiem – mówi Kamil Bednarek, jeden z wykonawców.

„Betlejem” to również działanie charytatywne. – Miłosierdzie musi być wprowadzone w życie, musi zaistnieć. Dochód z koncertu, jak i ze sprzedaży płyty, wspiera akcję Ambasador Miłosierdzia i pomocy potrzebującym – mówi A. Guzdek. Wsparcie otrzyma Caritas Archidiecezji Warmińskiej, a pieniądze zostaną przeznaczone na budowę hospicjum stacjonarnego dla dzieci w Olsztynie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama