Nowy numer 44/2020 Archiwum

Słychać każdy głos

Jedna próba w tygodniu nie jest wyrzeczeniem, a dla kogoś, kto lubi śpiewać, to czas relaksu, rozwijania swojej pasji.

Zaczęło się od ogłoszenia z ambony, kiedy proboszcz ks. Andrzej Pluta poinformował, że w parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie tworzony jest chór, i zaprosił chętnych na pierwszą próbę. Odbyła się ona 16 stycznia 2009 roku. Były przesłuchania i przydział do odpowiedniego głosu. Wprawdzie przed kościołem nie utworzyła się długa kolejka chętnych, ale przesłuchania trwały kilka godzin. Tak powstał chór Redemptor Cantat. – Swoją przygodę ze śpiewaniem zaczęłam dużo wcześniej. Śpiewałam w scholach. Była to więc dla mnie kolejna możliwość, żeby łączyć pasję z modlitwą. Cały czas ćwiczę głos, często nucę sobie, czasem głośniej w domu śpiewam – mówi Katarzyna Kamieniecka.

Pewnie to będę ja

Przesłuchania dobrze pamięta Agnieszka Chomik, która prowadzi chór od początku. – To chór parafialny, czyli amatorski, więc starałam się bardzo, aby nikogo nie zniechęcić, choć głosy były różne – wspomina. Podkreśla, że chór przy parafii był zawsze marzeniem ks. Andrzeja Pluty. – Dawno temu, kiedy proboszczem był ks. Madej, istniał chór, ale krótko. Później, praktycznie co roku na początku września, ks. Andrzej ze mną rozmawiał, że trzeba to zrobić, to przecież piękne dzieło. Ale myślałam, że tylko rozmawiamy. Aż pewnego dnia, w święta Bożego Narodzenia, siedząc na chórze przy organach, słucham ogłoszeń duszpasterskich i dowiaduję się, że odbędzie się pierwsza próba chóru. I nie mogłam powstrzymać zdziwienia. Zastanawiałam się, kto będzie go prowadził... Oczywiście wiedziałam, że pewnie ja – śmieje się na wspomnienie pani Agnieszka.

Nie tylko śpiew

Redemptor Cantat istnieje nieprzerwanie od 10 lat, chociaż wcale łatwo nie jest utrzymać grupę ludzi przez tak długi okres. – Nam się to udaje, bo tak naprawdę tworzymy wspólnotę. Nie tylko śpiewamy, spotykamy się na próbach, ćwiczymy wokalnie, by zaprezentować się przed parafianami, ale też jesteśmy grupą, która razem spędza czas. Przy różnych okazjach wspólnie wyjeżdżamy, koncertujemy, razem podejmujemy różne inicjatywy, żeby się integrować, zaprzyjaźniać, budować pozytywne relacje – mówi pani Katarzyna. – Rzeczywiście, początkowo nie było łatwo utrzymać grupę. Jedni odchodzą, na ich miejsce pojawiają się nowi. Przez lata ukształtował się trzon chóru, mocny, zaangażowany, pełen radości – podkreśla pani Agnieszka. Obecnie chór liczy 36 osób. – Cały czas zachęcamy parafian, żeby dołączali do nas, ponieważ w grupie siła – dodaje pani Katarzyna.

Rozwinęli skrzydła

Chór wydał już płytę. Cały czas też koncertuje. – Kto śpiewa, dwa razy się modli. Poza tym jedna próba w tygodniu nie jest ogromnym wyrzeczeniem, a dla kogoś, kto lubi śpiewać, to czas relaksu, rozwijania swojej pasji. Oczywiście, mamy świadomość, że u nas w liczbie jest siła – w liczbie osób, które po prostu kochają śpiew – uśmiecha się pani Katarzyna. Wielu już przełamało swoje obawy, że jak chór, to już musi być bardzo wysoki poziom. Tym bardziej, że utwory przygotowywane są w czterogłosie. Ale każdy może liczyć na pomoc i cenne wskazówki. – Bo słyszę każdego, każdy głos jestem w stanie odróżnić. To bardzo ułatwia pracę, ale i buduje wzajemne zaufanie, pozwala na przełamywanie się – mówi dyrygentka. – Wielu przyszło z obawami, a dziś rozwinęli skrzydła. Wiele razy powtarzamy partie głosów, nagrywamy, odsłuchujemy – dodaje. – Próba jest dla mnie zwieńczeniem całego tygodnia pracy. Wiem, że spotkam tu fajnych ludzi, panią dyrygent. To sposób na zresetowanie się po całym tygodniu pracy – wyznaje pani Katarzyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama