Nowy numer 15/2024 Archiwum

Dzisiaj wspomnienie bł. Reginy Protmann

13 czerwca 1999 r. została beatyfikowana przez Jana Pawła II. Niedługo zostanie świętą.

Kanonizacja bł. Reginy będzie szczególną łaską nie tylko dla sióstr katarzynek, lecz również dla diecezji warmińskiej - mówi s. M. Łucja Jaworska CSC.

W XVI wieku młoda dziewczyna z Braniewa odpowiedziała Jezusowi na Jego zaproszenie. Nie bała się zostawić rodziny, w której nie brakowało jej niczego. Z dwiema koleżankami wybrała drogę życia zakonnego i założyła na Warmii Zgromadzenie Sióstr św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

13 czerwca 1999 r. została beatyfikowana przez Jana Pawła II, a jej wspomnienie w archidiecezji warmińskiej wypada 18 stycznia. Od tego czasu siostry katarzynki i wielu innych ludzi modli się za jej wstawiennictwem, prosząc Boga o potrzebne łaski. Modlitwa przez orędownictwo Reginy i wyproszone dary są też potrzebne do kanonizacji.

Proces kanonizacyjny warmińskiej błogosławionej trwa od 2016 roku. Rozpoczął się w Brazylii w diecezji Limeira. To właśnie tam zgłoszono cud uzdrowienia 31-letniej kobiety za wstawiennictwem Reginy.

- Michelle, która po urodzeniu trzeciego dziecka znalazła się w bardzo ciężkim stanie fizycznym, pozostawała na oddziale intensywnej terapii. Pomimo odpowiedniego leczenia i opieki medycznej nie było żadnych oznak poprawy; lekarze nie dawali żadnej nadziei. Wtedy zwrócono się do bł. Reginy Protmann o jej wstawiennictwo do Boga. Na oddziale intensywnej terapii rodzina, klęcząc, modliła się z wielką wiarą, prosząc o Jej wstawiennictwo i umieszczając medalik na piersi chorej… W tym samym momencie Michelle otworzyła oczy i spontanicznie zaczęła się poruszać. Wszyscy będący wokół niej byli zaskoczeni. Po kilku dniach kobieta została wypisana ze szpitala w dobrym stanie, bez jakichkolwiek leków - opowiada s. M. Łucja Jaworska CSC.

Obecnie proces od 2018 r. jest prowadzony w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.


Więcej o procesie kanonizacyjnym Reginy Protmann w „Posłańcu Warmińskim” nr 4/2019.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy