Posłaniec Warmiński

Niepokojące objawy

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, by nie przegapić objawów, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka?

Dziś, 4 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. - Na szczęście jest coraz więcej pacjentów, którzy wyzdrowieli z choroby nowotworowej. Jednak jest to jest grupa, którą trzeba szczególnie się zaopiekować - podkreśla dr n. med. Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Przypomina, na co powinni się zwrócić uwagę, by nie przegapić objawów, które mogą wskazywać na chorobę nowotworową u dziecka. - Pierwszą oznaką białaczki może być nagły spadek aktywności dziecka. Dziecko nie chce się bawić, czuje się zmęczone, a ponadto ma nawracające infekcje, krwawe wylewy, sińce, wybroczyny nieadekwatne do urazu - wymienia dr Badowska.

Trudniej jest rozpoznać guzy w brzuchu, których w początkowym stadium nie widać gołym okiem, stąd najczęściej diagnozowane są już bardzo duże. - Wówczas stadium rozwoju choroby jest wysokie, co skutkuje koniecznością zastosowania bardziej agresywnej chemioterapii i mniejszą szansą na pełne wyleczenie. Dlatego uczulam, żeby bardzo dokładnie przyglądać się dziecku. Jeśli zauważymy, że powiększył mu się obwód brzucha, warto zrobić mu morfologię krwi i USG jamy brzusznej. Morfologia i USG brzucha dają mnóstwo informacji na temat stanu zdrowia dziecka, a jednocześnie są nieinwazyjne - podkreśla ordynator.

Jeśli dziecko ma bóle głowy po powrocie ze szkoły, to może być wyrazem np. wady wzroku. - Dzieje się tak ponieważ akomodacja wymaga dużego wysiłku, więc pojawiają się napięcia, które skutkują bólami głowy. Jeśli jednak dziecko ma poranne bóle głowy i poranne wymioty, a w ciągu dnia czuje się dobrze, koniecznie zgłośmy się jak najszybciej do lekarza. Takie objawy mogą świadczyć właśnie o guzie mózgu. Zwłaszcza jeśli zauważymy jakąś nagłą i trwałą zmianę jego zachowania. Nie zawsze objawy nasilają się zauważalnie z dnia na dzień. Wystarczy, że nie ustępują - mówi dr Badowska.

Okazuje się, że pierwszy szczyt zachorowań na nowotwory przypada na wiek przedszkolny, między 2. a 6. rokiem życia, drugi - na wiek nastoletni.

Liczba nowych zachorowań na nowotwory u dzieci na Warmii i Mazurach: do końca stycznia 2019 r. - 6 nowych przypadków; w 2018 - 34; 2017 r.- 41; 2016 r. - 53; 2015 r. - 34.

- Apeluję, żeby rodzice dokładnie obserwowali swoje dzieci i zgłaszali pediatrze wszystkie niepokojące objawy – dodaje dr n. med. Wanda Badowska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..