Nowy numer 2/2021 Archiwum

Każda kwota jest cenna

Przekazując 1 proc. podatku Caritas Archidiecezji Warmińskiej, tak naprawdę wspieramy ludzi nam bliskich.

Każda kwota jest cenna, bo niesie nadzieję potrzebującym - podkreśla ks. Paweł Zięba, dyrektor warmińskiego Caritas.

Dla wielu podatników wypełniających PIT-37 i PIT-38 urząd skarbowy w ramach usługi „Twój e-PIT” sam przygotuje zeznanie roczne.

– To oznacza, że od 15 lutego będą przygotowane przez urząd skarbowy dla podatników zeznania roczne. Każda osoba rozliczająca się na podstawie wymienionych formularzy będzie mogła to zeznanie zobaczyć pod adresem: www.podatki.gov.pl. Jeśli nie będzie chciała rozliczyć się sama, to zeznanie zostanie z dniem 30 kwietnia uznane jako przez nią złożone – wyjaśnia Renata Kostowska z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Jak tłumaczy, po zalogowaniu każdy podatnik będzie mógł nanieść zmiany w formularzu przygotowanym przez urząd. – Można uzupełnić informacje dotyczące ulg, w tym na dzieci, dla krwiodawców czy kwoty 1 proc. podatku lub darowizn przekazywanych na rzecz organizacji czy cele kultu religijnego. Później wystarczy zaakceptować zeznanie i zostanie ono w ten sposób złożone – mówi R. Kostowska.

Podkreśla, że przy tej formie elektronicznej składania zeznania rocznego termin zwrotu podatku jest znacznie krótszy niż w formie tradycyjnej.

W formularzu zostanie automatycznie wskazana OPP, która otrzymała 1% podatku w zeznaniu z roku poprzedniego. Zostanie wpisany również ten sam cel szczegółowy. Wszystkie te dane można zmienić po zalogowaniu na konto i wyświetleniu „Twój e-PIT”. – Chcąc zmienić beneficjenta, trzeba to zrobić samodzielnie. Zachęcam do tego, aby to zweryfikować – mówi ks. Zięba.

- Zamiast wybierać ogólnopolskie cele, można spojrzeć na nasz region. Wybierając warmińską Caritas, tak naprawdę wspieramy ludzi nam bliskich, sąsiadów, mieszkańców sąsiedniej miejscowości, którzy pomocy potrzebują - uważa dyrektor. Rokrocznie do Caritas Archidiecezji Warmińskiej z 1 proc. wpływa około 300 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama