Nowy numer 2/2021 Archiwum

Wszystko działa jak należy

Od marca będzie można składać wnioski o wydanie e-dowodu.

Trwają ostatnie prace przygotowujące do zmiany dowodów osobistych na nowe, z warstwą elektroniczną - cały proces ma potrwać do 2029 r., a wnioski będzie można składać już od 4 marca. Nowy dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi.

Obecnie trwają testy dowodów prowadzone przez urzędników, m.in. z Olsztyna i Ełku. Urzędnicy sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych: wypełnianie wniosków czy testowanie czytników.

Kolejne testy pokazują, że wszystko działa tak, jak powinno, a urzędnicy nie mają problemu w nowymi dokumentami. - Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu - podsumowuje Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).

Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli m.in. na użycie go przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama