Nowy numer 3/2021 Archiwum

Tydzień Małżeństw rozpoczęty przejdź do galerii

- Zadaniem chrześcijan jest ukazywanie na nowo, czym jest sakrament małżeństwa - mówił abp Józef Górzyński.

Już po raz drugi w diecezji obchodzimy Tydzień Małżeństw. Rozpoczął się on uroczystą Mszą św. w kościele św. Franciszka pod przewodnictwem abp. Górzyńskiego.

- Jeśli mówimy o małżeństwie, to mówimy o fundamentalnej sprawie, którą jest pierwotny zamysł Boga, będący u podstaw powołania człowieka do życia. Nie ma innego obrazu, który bardziej fundamentalnie pokazuje relację Boga do człowieka. To w małżeństwie relację miłości Boga do człowieka i człowieka do Boga widać najwyraźniej. Stąd Kościół wyprowadza sakrament małżeństwa. Sakrament to znak, a ten małżeństwa stanowi znak miłości Boga - mówił podczas homilii metropolita.

Przypomniał, że zadaniem chrześcijan jest ukazywanie na nowo, czym jest sakrament małżeństwa. - Potrzebujemy powrotu do pierwotnej miłości Boga do człowieka. Szczególnie związanej z wrażliwością na ludzkie życie. Mamy stać się znakiem dla świata, przedstawicielami Chrystusowego myślenia. Świat potrzebuje świadectwa i dzisiaj modlimy się o siłę dla małżeństw i rodzin, by Bóg takich świadków powoływał i błogosławił - dodał arcybiskup.

Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie. - Musimy wracać do początku, gdy przed Bogiem ślubowaliśmy sobie miłość. Przeżyliśmy razem już 23 lata i nie zawsze było łatwo - mówi Andrzej. - Jesteśmy dalej małżeństwem, bo trzyma nas Bóg. Nasza córka żartobliwie mówi, że "nie wie, w jaki sposób zdecydowaliśmy się na wspólne życie z tak różnymi charakterami". Wtedy uśmiecham się, a ona mówi: "No tak, miłość" - dodaje Małgorzata, żona Andrzeja. - W tym tygodniu chcemy zbliżyć się bardziej do siebie. To dobrze, że w Olsztynie jest taki tydzień. Mamy nadzieję, że skorzysta z niego wiele małżeństw. My uczestniczymy już po raz drugi - mówią Agnieszka z Marcinem.

- Każdy wie, na jakie niebezpieczeństwa współcześnie są wystawione małżeństwa. W tym pogańskim świecie musimy być świadkami wartości. Cieszę się, że po raz drugi w naszym województwie odbywa się Tydzień Małżeństw. Życzę, aby wszystkie zorganizowane spotkania były jak najowocniejsze i wzmacniały małżeństwa. Niech ten tydzień będzie afirmacją małżeństwa - mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama