Nowy numer 2/2021 Archiwum

Bądź świadkiem sakramentu

– Docenianie siebie w prostych rzeczach, codziennych, to recepta na szczęście – mówił Jacek Pulikowski.

Po raz drugi w diecezji odbywa się Tydzień Małżeństw. Rozpoczął się on uroczystą Mszą św. w kościele św. Franciszka pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego. – Jeśli mówimy o małżeństwie, to mówimy o fundamentalnej sprawie, którą jest pierwotny zamysł Boga będący u podstaw powołania człowieka do życia. Nie ma lepszego obrazu pokazującego relację Boga do człowieka – to w małżeństwie miłość Boga do człowieka i człowieka do Boga widać najwyraźniej. Stąd Kościół wyprowadza sakrament małżeństwa – mówił w homilii abp Górzyński.

Arcybiskup przypomniał zebranym, że zadaniem chrześcijan jest ukazywanie na nowo, czym jest sakrament małżeństwa. – Świat potrzebuje świadectwa i dzisiaj modlimy się o siłę dla małżeństw i rodzin, by Bóg takich świadków powoływał i błogosławił – dodał metropolita.

Wrócić do początku

Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie. – Musimy wracać do początku, gdy przed Bogiem ślubowaliśmy sobie miłość. Przeżyliśmy razem już 23 lata i nie zawsze było łatwo – mówi Andrzej. – Jesteśmy dalej małżeństwem, bo trzyma nas Bóg. Nasza córka żartobliwie mówi, że „nie wie, w jaki sposób zdecydowaliśmy się na wspólne życie z tak różnymi charakterami”. Wtedy uśmiecham się, a ona mówi: „No tak, miłość” – dodaje Małgorzata, żona Andrzeja. – W tym tygodniu chcemy zbliżyć się bardziej do siebie. To dobrze, że w Olsztynie jest taki tydzień. Mamy nadzieję, że skorzysta z niego wiele małżeństw. My uczestniczymy po raz drugi – mówią Agnieszka i Marcin.

– Małżeństwa są współcześnie wystawione na wiele niebezpieczeństw. W świecie, gdzie dotyka nas nowe pogaństwo, musimy być świadkami wartości. Cieszę się, że po raz drugi w naszym województwie odbywa się Tydzień Małżeństw. Życzę, aby wszystkie zorganizowane spotkania były jak najowocniejsze i wzmacniały małżeństwa – mówił Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. – Niech ten tydzień będzie afirmacją małżeństwa!

Recepta na szczęście

Po Mszy św. odbyła się konferencja Jacka Pulikowskiego „Szczęście w małżeństwie i rodzinie”. – Kim jesteś? Kim masz się stawać w dynamizmie swojego życia i do czego jesteś powołany? To podstawowe pytania, z którymi zmierzamy się każdego dnia – mówił J. Pulikowski. – Możemy miłować wtedy, kiedy jesteśmy wolni w Bogu. Jeżeli Bóg jest moim szczęściem, to ile czasu poświęcam temu szczęściu? W człowieku jest naturalna tęsknota za Nim, więc jeżeli Go zabraknie, to człowiek nie osiągnie pełni, do której jest powołany. Małżeństwo jest mądrze ustanowione przez Stwórcę. Nie ma nigdzie miejsca na taką głębię, jaka jest w małżeństwie. Docenianie siebie w małżeństwie w prostych rzeczach, codziennych, to recepta na szczęście. Zwracanie uwagi na potrzeby drugiego człowieka, rozumienie, co boli twojego męża i żonę, to droga do szczęścia – dodał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama