Nowy numer 3/2021 Archiwum

Astronom zaprasza

19 lutego na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku odbędą się obchody 546 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Ten wybitny astronom spędził tu 30 lat swojego życia. We Fromborku, w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła, został również pochowany.

W katedrze o godz. 16.00 rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, która zainauguruje oficjalne obchody rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Wcześniej pracownicy Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku oprowadzą gości po wystawach stałych i czasowych. O godz. 10.00 i 13.00 w zabytkowym zespole poszpitalnym św. Ducha przy ul. Starej 6 będzie można obejrzeć wystawy: „Ze zbiorów działu historii medycyny” oraz „Theatrum anatomicum”.

W pałacu biskupim o godz. 11.00 i 14.00 można będzie zwiedzić w towarzystwie muzealników wystawy: „Mikołaj Kopernik - życie i dzieło”, „Zwiastowanie dla oczu - sztuka ewangelicka w ikonosferze kościołów na Warmii i Mazurach” oraz prezentację z okazji „70-lecia Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku”.

W katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła o godz. 12.00 oczekiwał będzie na zwiedzających ks. prałat dr Jacek Wojtkowski, kanonik Warmińskiej Kapituły Katedralnej, proboszcz fromborskiej parafii i dyrektor Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny. Proboszcz oprowadzi po katedrze, zwróci uwagę na obiekty upamiętniające Kopernika i opowie o prowadzonych we wnętrzu katedry konserwacjach.

Po Eucharystii w pałacu biskupim o czasach Kopernika opowie jeden z najbardziej oddanych mu badaczy - dr Jerzy Sikorski. Na zakończenie - dzięki Fundacji Nicolaus Copernicus - zebrani goście obejrzą film „Tajemnica grobu Kopernika”, o poszukiwaniu szczątków astronoma i ich powtórnym pochówku. Będzie także okazja do spotkania z reżyserem filmu Michałem Juszczakiewiczem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama