Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dni Seweryna Pieniężnego

Święto Dziennikarzy na Warmii i Mazurach zainaugurowano w Pieniężnie.

Wojewódzka inauguracja Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pieniężnie. Seweryn Pieniężny (syn) był ostatnim wydawcą i redaktorem przedwojennej "Gazety Olsztyńskiej", osobą zasłużoną dla zachowania polskiej tożsamości narodowej na Warmii. Uwięziony w 1939 roku, został osadzony w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch, rozstrzelany 24 lutego 1940 roku.

- Patriota, dziennikarz świadomy swojej misji, kierował się zasadą prawdy jako źródła i kryterium przekazywanych informacji - mówił podczas uroczystości Kazimierz Kiejdo, burmistrz Pieniężna.

- S. Pieniężny na pewno uczy nas dziś troski o ojczyznę oraz odpowiedzialności za słowo. Słowo bowiem ma wielką siłę: i czynienia dobra, i rażenia złem - mówi ks. dr Ireneusz S. Bruski, prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, organizator wydarzenia.

Inauguracji towarzyszył wernisaż wystawy „Szeroki kąt widzenia. Olsztyńscy pisarze i poeci w obiektywach fotografików Warmii i Mazur” oraz spotkanie literackie „Bywam też poetą” z red. Zenonem Złakowskim, członkiem honorowym SDP.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama