Nowy numer 48/2023 Archiwum

Mowa o trwałej miłości

W Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie odbyło się pierwsze spotkanie Małżeńskiej Akademii Miłości.

Akademia jest skierowana do wszystkich, którzy chcą tworzyć coraz piękniejsze relacje w swoim małżeństwie, a jednocześnie do tych, którzy chcieliby wesprzeć innych w tym dziele - wyjaśnia ks. Wojsław Czupryński z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin kurii warmińskiej.

Warsztaty są okazją do zdobycia certyfikatu doradcy życia rodzinnego. - W diecezji bardzo potrzebujemy ludzi, którzy wejdą w dzieło duszpasterstwa rodzin - podkreśla ks. Czupryński.

Podczas wszystkich spotkań poruszane są kwestie duchowe w małżeństwie, kwestie psychologiczne, czyli budowanie relacji i komunikacja. Trzecią sferą jest fizjologia płodności. - W ramach akademii odbędzie się w sumie pięć spotkań. W ramach każdego odbywają się dwa bloki wykładowe, między którymi jest Eucharystia - dodaje duszpasterz.

Podkreśla, że formacja ma przygotować do wspierania rodziny w różnych momentach jej funkcjonowania. - Mam na myśli kryzysy małżeńskie, ale też i codzienne funkcjonowanie rodzin. Poza tym osoby, które otrzymają certyfikaty, mogą uczestniczyć w przygotowaniu młodych do sakramentu małżeństwa - mówi ks. Wojsław.

W pierwszym spotkaniu uczestniczyło ponad 100 osób. - Odczuwam potrzebę wewnętrzną dzielenia się swoją wiedzą z młodymi, którzy chcą założyć swoje rodziny. Mówię im o tym, co jest najważniejsze, czyli o trwałej miłości. Na akademii chcę ugruntować swoją wiedzę, jak również pozyskać nową. Nauka się rozwija. To jest potrzeba serca, moje powołanie, duszpasterstwo małżeństw i rodzin - mówi Katarzyna Bazyluk.

Podkreśla, że młodzi na kursach mówią, że wokół jest bardzo dużo informacji o rodzinie, a kursy pozwalają im ją usystematyzować i spojrzeć inaczej na sprawy małżeństwa, rodziny i miłości.

- Zależy nam na uzyskaniu certyfikatu doradcy rodzinnego. Mamy pragnienie założenia fundacji, której celem będzie ratowanie małżeństw - opowiadają Joanna i Paweł Gordziejewscy. - Chcemy zdobyć jak najwięcej wiedzy, żeby później dzielić się nią z małżeństwami, które przechodzą kryzys - dodaje Joanna.

Z własnego doświadczenia wiedzą, że istnieje taka potrzeba. - W małżeństwie często przeżywa się kryzysy, a samemu trudno jest je przezwyciężać. Widzimy to nawet wśród znajomych. Jeżeli jest coś budowane na Bogu, ma to szansę przetrwać. Stąd ważne są miejsca, gdzie się o tym mówi, gdzie kryzys można przekuć na zwycięstwo miłości - uważa Joanna.

Wiedzą jednak, że na początku muszą zadbać o swoje małżeństwo, muszą je nieustannie rozwijać. - Napełnieni miłością będziemy w stanie później dzielić się świadectwem własnego małżeństwa - dodaje Paweł.

Akademia organizowana jest przez Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Archidiecezji Warmińskiej oraz Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana - Oddział Okręgowy w Olsztynie. Warsztaty odbywają się w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy