Nowy numer 2/2021 Archiwum

Szaleństwo dawania

Dobro jest wartością, za którą stoi sam Bóg.

W Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie odbyła się XXI Wenta Dobroczynna Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. Aukcję poprowadził Paweł Burczyk, a jako gwiazda wieczoru wystąpił Maciej Miecznikowski. Beneficjentem tegorocznej zbiórki był Publiczny Specjalny Katolicki Ośrodek Edukacyjno-Wychowawczy w Kruzach. Wenta rozpoczęła się spektaklem „Ręce” przygotowanym przez wychowanków ośrodka. Jak co roku na wencie obecny był abp Edmund Piszcz.

– Papież Franciszek powiedział, że jest rzeczą bardzo dobrą nie czynić zła, ale jest rzeczą złą, nie czynić dobra. Jesteśmy świadkami dobra, które dzieje się w tym miejscu, ale jednocześnie promieniuje dalej. Dobro ma różne imiona, ale najważniejsze jest, by umieć dostrzec, że ktoś tego dobra potrzebuje. Żyjemy w czasach dużej obojętności, są ludzie, którzy mają oczy, ale nie widzą. Nie dlatego, że są ułomni, ale dlatego, że nie chcą widzieć. A dobro jest wartością, za którą stoi sam Bóg. Gdzie jest dobro, tam jest zawsze Bóg. Chodzi o to, żeby mieć świadomość, że miarą wielkości każdego z nas jest umiejętność dzielenia się z innymi. Pamiętajmy o tym – mówił abp Piszcz.

Wenta jest znana nie tylko w środowisku artystów. – Kiedy występujemy do różnych osób o przekazanie darów na aukcje, nie spotykamy się z odmową – podkreślał Wojciech Ruciński, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. W tym roku swoje dary przekazali m.in. pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki czy marszałek sejmu Marek Kuchciński. Nie zabrakło również daru od abp. Józefa Górzyńskiego czy nuncjusza papieskiego abp. Sal- vatore Pennacchia.

– Zebrane pieniądze procentują. Najczęściej wykorzystywane są jako wkład własny do różnych projektów. Tegoroczny beneficjent przeznaczy je na nowe wyposażenie sali rehabilitacyjnej – podkreślał prezes. Paweł Burczyk prowadził licytacją jak zawsze żywiołowo i dowcipnie. – Adrenalina, przyjemność, a w konsekwencji wielkie dobro – uśmiechał się aktor. – Wiem, że dzięki temu pomogliśmy setkom dzieci. To już jest misja, ludzie przychodzą na szaleństwo dawania – podkreślał. Podczas tegorocznej wenty zebrano ponad 25 tys. zł.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama