Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zadania wciąż te same

Największym sukcesem jest, kiedy osadzeni już do nas nie wracają – mówią pracownicy SW.

Pracownicy Służby Więziennej świętują w tym roku 100-lecie działalności. Olsztyńskie uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie. – Służba Więzienna to rzesza ludzi, którzy podejmowali trud w imieniu Rzeczypospolitej dla dobra obywateli.

To trud wyjątkowy, który wymaga zrozumienia tego zadania, sumiennej pracy, ale też odpowiednich kwalifikacji: zarówno zewnętrznych, jak i duchowych – mówił przewodniczący modlitwie abp Józef Górzyński.

W homilii metropolita przypomniał, jak ważną cechą jest godność człowieka. – Godności nie może odjąć żadne ludzkie prawo, nic nie może przekreślić godności dziecka Bożego – głosił. Przypomniał, że jednym z zadań Służby Więziennej jest właśnie ratowanie w osadzonych godności człowieka. – To bardzo ważny, ale jednocześnie bardzo trudny wymiar życia społecznego – przyznał metropolita. Na zakończenie Mszy św. przedstawiciele SW złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową w kościele NSPJ, a metropolicie wręczyli jego portret namalowany przez jednego z więźniów. Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości udali się do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie miało miejsce m.in. wręczenie odznaczeń. Jednym z wyróżnionych był mjr Radosław Steczkowski.

– Nasza praca polega przede wszystkim na kontakcie z osobą pozbawioną wolności, na próbie wywołania zmian w takiej osobie, pomocy jej. Sukces jest tutaj kwestią bardzo ulotną. Największym sukcesem jest to, kiedy osadzony już po prostu do więzienia nie wraca – mówi major. – Można powiedzieć, że nic się nie zmieniło. Od 100 lat jesteśmy w służbie dla państwa, od 100 lat realizujemy idee resocjalizacji, readaptacji, od 100 lat izolujemy przestępców. Jesteśmy coraz nowocześniejsi: realizujemy różne inwestycje, budujemy m.in. na terenach naszych jednostek hale pracy – tłumaczy pułkownik Elżbieta Jankowska, dyrektor Służby Więziennej na Warmii i Mazurach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama