Nowy numer 41/2019 Archiwum

Jak uniknąć pułapek?

− Związek małżeński ma być miejscem ciągłego odkrywania – przekonuje Edyta Zalewska.

W ramach II Tygodnia Małżeństw Edyta Zalewska, psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, wygłosiła w Centrum Duszpasterskim w Olsztynie prelekcję „Jak dbać o miłość? Czyli jak poprawić jakość relacji w związku i uniknąć pułapek”.

– Każdy z nas wychowuje się w jakimś domu, w środowisku i w procesie naszego rozwoju uczymy się pewnych schematów myślowych, które z czasem się automatyzują. Wchodzimy potem z nimi w związek małżeński i wówczas możemy wpaść w jedną z pułapek: dobroczynności, obowiązku, sprawiedliwości, bezkonfliktowości, czyli zamiatania wszystkiego pod dywan – mówi psychoterapeutka. Tłumaczy, że problem polega na tym, że wiele osób wchodzi w role społeczne: żony, męża, siostry, brata, matki, ojca, a zapomina, że związek małżeński ma być miejscem ciągłego odkrywania.

– Widzimy nasze role, ale nie dostrzegamy naszych tożsamości, potrzeb, zainteresowań, nie znamy nawet własnych systemów wartości. Nie poznajemy się, a to powoduje, że miłość trwa, ale staje się obowiązkiem. Ginie ta iskra, która rozpala związek. Dlatego powinniśmy cały czas się poznawać, chodzić na randki, nawet jeśli żyjemy ze sobą wiele lat – przekonuje psychoterapeutka. Zapewnia, że kluczem do uniknięcia pułapek jest poznanie siebie, własnych nawyków myślowych. – Po to m.in. są takie spotkania. Warto też zauważyć, że coraz więcej młodych ludzi przychodzi na terapię, będąc już narzeczonymi. Chcą poznać swoje cechy osobowości, schematy myślowe, chcą się dowiedzieć, dlaczego coś nie gra. Jest to odpowiedzialne działanie, świadczy o tym, że młodzi podchodzą do małżeństwa świadomie – zaznacza E. Zalewska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL