Nowy numer 41/2019 Archiwum

Karmelitanki z warszawskiej prowincji w Gietrzwałdzie

Siostry z klasztorów klauzurowych spotkały się, by omówić kwestię utworzenia federacji.

Kongregacja ds. Życia Konsekrowanego w 2018 r. opublikowała dokument "Cor Orans", który nakazał klasztorom kontemplacyjnym tworzyć federację. Do Gietrzwałdu przyjechały przedstawicielki 16 żeńskich wspólnot karmelitańskich z prowincji warszawskiej, by pracować nad statutami nowej federacji.

- Zamysł federacji był najpierw odpowiedzią na sytuację na Zachodzie. Wspólnoty potrzebowały pomocy i wsparcia. Federacja dla klasztorów w Polsce jest najpierw szansą, by każda wspólnota na nowo przemyślała swój charyzmat i swoje uwarunkowania w danej diecezji - mówi o. Wojciech Ciach OCD, delegat ds. mniszek. - Kościół jest ciałem, organizmem, który musi żyć pełnią życia. Nie ma takich części, które byłyby zupełnie oddzielone od swoich sióstr i braci. Kościół z troską o żywotność naszych wspólnot najpierw zachęcał, a teraz nakazuje tworzenie federacji. Mają one służyć pogłębieniu siostrzanej komunii przy zachowaniu autonomii wspólnoty. Federacja ma służyć temu, byśmy żyły w siostrzanej miłości - mówi s. Teresa od Dzieciątka Jezus OCD ze Spręcowa.

- Na czele takiej federacji ma stanąć siostra wybrana spośród wszystkich domów. Wraz z radą federacji będzie towarzyszyć wspólnotą i je wspierać - tłumaczy s. Agnieszka od Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia OCD z klasztoru z Gdyni-Orłowa. - Zadaniem federacji jest umacnianie autonomii klasztorów w przestrzeni zdolności formacyjnych, samodzielności personalnej i materialnej, jak również wierności charyzmatowi terezjańskiemu - dodaje s. Miriam od Jezusa OCD ze Spręcowa.

- Życie kontemplacyjne wyszło poza środowisko chrześcijańskie. Jesteśmy narażeni na rozmycie tego pojęcia. Stąd ważne dla Kościoła jest odkrycie życia kontemplacyjnego połączonego z klauzurą. Federacja ma stać na straży takiej formy życia - dodaje o. Wojciech Ciach OCD, delegat ds. mniszek.

Spotkanie w Gietrzwałdzie potrwa do poniedziałku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL