Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kurs dla zakrystianek i kościelnych

- Taniej wcale nie oznacza lepiej dla parafii. Praktyczność w liturgii nie jest najważniejsza - mówił ks. Bartłomiej Matczak.

W Centrum Duszpasterskim im. ks. inf. Jana Górnego w Olsztynie spotkało się kilkadziesiąt osób pracujących w parafiach w archidiecezji warmińskiej. Jak tłumaczy ks. Matczak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej, była to w dużej mierze inicjatywa oddolna. - Pracujący w zakrystiach prosili o takie spotkanie, ponieważ pojawia się wiele pytań dotyczących m.in. liturgii, doboru formularzy, poprawności sprawowania liturgii, dbałości o szaty liturgiczne. Te wszystkie tematy są poruszane podczas naszego spotkania - mówi ks. Matczak.

Podczas kursu poruszane były m.in. kwestie dotyczące dbałości o zabytkowe przedmioty. - Mówimy o tym, jak dbać o te rzeczy, jak i czy w ogóle ich używać. W wielu zabytkowych kościołach nadal są używane np. naczynia, które już nie powinny być używane, bo sięgają XVII w. i zwyczajnie mogą ulec zniszczeniu, a są przecież dobrem kultury - podkreśla ks. Matczak.

Podczas pierwszego spotkania jednym z tematów była naturalność. Ksiądz Matczak przypominał zakrystiankom i kościelnym, że liturgia nie przyjmuje sztuczności. - Musimy pamiętać o tym, że praktyczność nie jest w liturgii najważniejsza i powinniśmy unikać zasady "im taniej, tym lepiej dla portfela parafii" - mówił podczas wykładu.

W przyszłości planowane są kolejne takie kursy, dotyczące m.in. dekoracji kościoła i florystyki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama