Nowy numer 46/2019 Archiwum

Formacja liderów wspólnot charyzmatycznych

W Tyńcu skończył się kurs, w którym uczestniczyły osoby z naszej diecezji.

Organizatorzy zaprosili na kurs przedstawicieli Światowej Koordynacji Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej powołanej przy Papieskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Uczestniczyło w nim 150 osób z 11 krajów, a wśród prelegentów znalazły się takie osoby jak: Michelle Moran, Jim Murphy, czy też dk. Christof Hemberger.

- Wszystko zaczęło się od modlitwy. W pewnym momencie mieliśmy natchnienie, by odbyć rekolekcje. W internecie znaleźliśmy właśnie tę formę i uznaliśmy, że to jest dla nas. Tym bardziej, że w naszych placówkach co jakiś czas są zmiany personalne i nie zawsze kolejny ksiądz ma przygotowanie, by prowadzić grupę charyzmatyczną. W tej sytuacji ważną rolę pełni lider świecki, który może kontynuować dzieło wspólnoty - mówi ks. Cezary Ruzik SDB, odpowiedzialny za wspólnotę w Ostródzie.

- Jedno wielkie zaskoczenie. Od pół roku jestem liderem tej wspólnoty. Było to dla mnie wyróżnianiem, że mogłam tam być wśród tych, którzy tworzyli grupy charyzmatyczne w Polsce. Poruszał przekaz i świadectwa życia. Każdy z nas jest zależny od swoich proboszczów. Jednak nie każdy ksiądz jest otwarty na obecność gryp charyzmatycznych w swojej parafii. To uczy cierpliwości i wytrwałości. Miłość do Kościoła powoduje to, że potrafimy czekać - mówi Agnieszka Macyra, świecki lider wspólnoty.

- Treści ewangeliczne i oryginalna metoda ich przekazywania były zaskakujące. Zobaczyłem, ile w samym sobie mam jeszcze do zrobienia, gdy chodzi o głoszenie. Świeccy trafnie przekazywali ewangelie i popierali to świadectwem swojego życia - tłumaczy ks. Cezary.

- W ramach kursu uczestniczyliśmy w ewangelizacji w kościele św. Brata Alberta w Nowej Hucie. Siedzieliśmy z przodu i myślałam, że mało kto przyjdzie. Gdy wyszliśmy, by się pokazać, zobaczyłam kościół wypełniony ok. 2 tys. ludzi. Piękny wieczór, kiedy setki osób pierwszy raz w życiu przyjęły Jezusa jako Pana i Zbawiciela - opowiada Agnieszka.

Więcej o kursie w Tyńcu oraz Kole Biblijnym pw. św. Cezarego z Arles przy parafii św. Jana Bosko w Ostródzie w „Posłańcu Warmińskim” nr 10/2019.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama