Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Modlitwa i post za grzechy wykorzystania seksualnego

Dzisiejszy dzień modlitw jest odpowiedzią na apel papieża Franciszka.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu we wszystkich kościołach w Polsce odbywa się już po raz kolejny dzień modlitwy i postu za grzech wykorzystania seksualnego osób małoletnich.

- Przeżywamy go raz w roku. Kościół od początku pochylał się nad cierpiącymi, którzy w jakikolwiek sposób doświadczyli trudności. Tym bardziej należy pochylić się nad bólem, który został zadany przez ludzi Kościoła. Wielki Post wiąże się z refleksją nad grzechem. To trafiony czas, by przed Bogiem przyznać się do grzechu i prosić Go o miłosierdzie - mówi ks. Cezary Opalach, delegat arcybiskupa ds. prewencji nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży i osób niepełnosprawnych.

Arcybiskup Józef Górzyński powołał zespół roboczy ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji warmińskiej. - Zespół ma wypracować procedury służące zapobieganiu sytuacjom wykorzystania seksualnego. Kościół dopiero uczy się tego. W ramach naszej metropolii mamy stworzyć wspólnie działania prewencyjne, a później naprawcze. Zadaniem zespołu będzie też formacja osób, które w Kościele pracują z dziećmi i młodzieżą, by mieli świadomość, jakie działania zagrażają nieletnim i jak mogą im zapobiegać, a w razie i szybko reagować - tłumaczy ks. Cezary, przewodniczący zespołu. - Czekamy na spotkanie w naszej diecezji z o. Adamem Żakiem SJ, odpowiedzialnym z ramienia Episkopatu Polski. Na istnienie takiego zespołu musimy spojrzeć analogicznie. Wszystkie służby mundurowe mają wydział wewnętrzny, który zajmuje się sprawami molestowania w swojej instytucji. Kościół też musi mieć taki organ, który będzie odpowiednio i sprawnie reagował - dodaje.

Więcej o zespole ds. ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji warmińskiej i jego misji w „Posłańcu Warmińskim” nr 11/2019.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy