Nowy numer 46/2019 Archiwum

Kaplica Szpitala Miejskiego kościołem stacyjnym

- Szpital jest także przestrzenią duchową, w której człowiek może przewartościować swoje życie - podkreśla ks. Karol Gresik.

W Olsztynie oraz okolicy zostały ustanowione na czas Wielkiego Postu kościoły stacyjne. W sobotę wierni mogli modlić się w Kaplicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Szpitalu Miejskim w Olsztynie.

Liturgia stacyjna jest formą przygotowania do Świąt Wielkanocnych, kiedy myślimy o pokucie, modlitwie, czytaniu słowa Bożego. Podczas dnia modlitwy trwają wystawienie Najświętszego Sakramentu i całodzienna adoracja, odmawiane są Koronka do Bożego Miłosierdzia, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym oraz Msza św.

- Większość kościołów stacyjnych to świątynie parafialne. Ale mamy w sercu Olsztyna perełkę w postaci kaplicy szpitalnej, która stała się kościołem stacyjnym. To wydarzenie wyjątkowe, bo jest to zaproszenie dla wszystkich osób, zarówno mieszkańców Olsztyna, jak i pacjentów szpitala, ich rodzin oraz pracowników. Jest to możliwość skorzystania z czasu pojednania wielkopostnego - mówi ks. Karol Gresik, kapelan Szpitala Miejskiego w Olsztynie.

W takim miejscu, jakim jest szpital, jest to szczególnie ważne. - Szpital jest także przestrzenią duchową, w której człowiek może przewartościować swoje życie - podkreśla kapelan.

Łatwiej dostrzega się takie wartości, jak nadzieja w chorobie, wsparcie ze strony drugiego człowieka i Pana Boga. - Myślę, że nabożeństwa związane z męką Pana Jezusa, mogą w konkretny sposób ukazać bliskość Pana Boga, czyli pokazać nadzieję, że po cierpieniu ludzkim nie ma martwego punktu, ale jest nadzieja zmartwychwstania i wszyscy, którzy łączą się również z nami duchowo przez transmisję telewizyjną - bo nabożeństwa z kaplicy są transmitowane na oddziały szpitala - mogą ten czas zjednoczenia z Bogiem wspólnie przeżywać - podkreśla ks. Gresik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama