Nowy numer 43/2020 Archiwum

"Cały sprawiedliwy". Rekolekcje dla mężczyzn w Gietrzwałdzie

W Gietrzwałdzie odbyły się biblijne dni skupienia dla mężczyzn.

Święty Józef nieustannie inspiruje mężczyzn do poszukiwania swojej tożsamości. To właśnie jemu, w weekend poprzedzający jego uroczystość, poświęcono rekolekcje dla mężczyzn w Gietrzwałdzie. - Sam nigdy nie odważyłbym się na organizowanie rekolekcji dla mężczyzn, bo sanktuaryjne statystyki mówią, że panowie stanowią 1 proc. uczestników rekolekcji prowadzonych w gietrzwałdzkim domu pielgrzyma. Pomysł na nie przyszedł z zewnątrz. Dwa miesiące temu zgłosili się mężczyźni z olsztyńskiej grupy Męska Strona Rzeczywistości i poprosili o zorganizowanie im formacji w Gietrzwałdzie. Gdy przeczytałem w internecie program formacyjny tej grupy, to pomyślałem, że to muszą być bardzo męskie rekolekcje - tak męskie, jak Józef, mąż Maryi - mówi o. Jarosław Klimczyk CRL.

- Gietrzwałd to dla mnie święte miejsce, a do tego św. Józef, który wypełnił wolę Bożą. Nie mogłem na to zaproszenie pozostać obojętny - mówi Grzegorz z Olsztyna.

- Rekolekcje zafundowała mi żona z okazji moich urodzin, które przypadają przed dniem św. Józefa. Moje pierwsze imię to Wiesław, ale na chrzcie nadano mi drugie: Józef. Jestem związany z tym świętym - tłumaczy Wiesiek ze Stawigudy.

Myślą przewodnią rekolekcji było hasło: „Cały sprawiedliwy”. W czym przejawiała się ta cnota św. Józefa, skoro nie znamy żadnego słowa wypowiedzianego przez niego na kartach Pisma Świętego?

- To prawda, że Józef jest milczący. Jednak On tym milczeniem dużo mówi. Milczy, aby usłyszeć słowo Boże, które wchodzi do Jego życia w sposób niespodziewany i wywraca mu życiowe plany. Józef swoim milczeniem słucha Boga i odpowiednimi decyzjami reaguje na Jego wolę. Jego sprawiedliwość jest widoczna w faktach życia. Najbardziej sprawdziła się w traumatycznych dla niego chwilach, kiedy dowiedział się, że jego prawnie poślubiona małżonka jest w ciąży. Józef przez pewien czas nie wiedział, kto jest ojcem dziecka. Pomimo trudnych uczuć, postanawia nie zajmować się swoim bólem, ale ratować Maryję, której groziło ukamienowanie. W sprawiedliwości pochodzącej z wiary stawia miłość nad literą prawa - tłumaczy o. Jarosław.

Więcej o rekolekcjach „Cały sprawiedliwy” w „Posłańcu Warmińskim” nr 12/2019.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama