Nowy numer 2/2021 Archiwum

Imieniny Józefa Piłsudskiego

- Wymarzył sobie niepodległość, a potem sprawił, że te marzenia się spełniły - mówi o Marszałku Waldemar Ziarek.

Józef Piłsudski to twórca niepodległości. To człowiek, który tę niepodległość sobie najpierw wymarzył, a potem doprowadził do tego, że te marzenia stały się faktem - podkreśla Waldemar Ziarek ze Związku Piłsudczyków RP w Olsztynie.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu, a następnie uczestnicy przeszli do Urzędu Wojewódzkiego, gdzie miały miejsce występy artystyczne, przemówienia, a także wręczenie honorowych ryngrafów Związku Piłsudczyków RP. Otrzymali je Jerzy Rybicki, polski złoty medalista olimpijski w boksie, oraz ppłk (r) Jarosław Adam Chrobot, dyrektor Centrum Naukowo-Biznesowego "Feniks". Organizowane w Olsztynie od 7 lat obchody są powrotem do tradycji z czasów II RP, kiedy to dzień imienin Marszałka był ważnym i radosnym dniem.

- W pojedynkę nie osiąga się oczywiście sukcesów, ale kiedy w narodzie po powstaniu styczniowym nastąpił taki kataklizm braku wiary w sens dalszej walki, to właśnie J. Piłsudski tę wiarę odrodził. Natchnął ludzi ponownie tą młodzieńczą, powstańczą wiarą w to, że niepodległość można wywalczyć. Dzięki niemu i wielu innym osobom możemy cieszyć się niepodległością, dlatego przynajmniej raz w roku jesteśmy mu winni pamięć - zaznacza W. Ziarek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama