Nowy numer 2/2021 Archiwum

Cały sprawiedliwy

– Pomyślałem, że to muszą być bardzo męskie rekolekcje – tak męskie jak Józef, mąż Maryi – mówi ks. Jarosław.

Postać św. Józefa nieustannie inspiruje mężczyzn, by odkrywali swoją tożsamość. To właśnie opiekunowi Jezusa w weekend poprzedzający uroczystość ku jego czci poświęcono rekolekcje dla mężczyzn w Gietrzwałdzie.

– Sam nigdy nie odważyłbym się na organizowanie rekolekcji dla mężczyzn, bo san- ktuaryjne statystyki mówią, że panowie stanowią 1 proc. uczestników rekolekcji prowadzonych w gietrzwałdzkim domu pielgrzyma. Pomysł na nie przyszedł z zewnątrz. Dwa miesiące temu zgłosili się panowie z olsztyńskiej grupy Męska Strona Rzeczywistości i poprosili o zorganizowanie im formacji w Gietrzwałdzie. Gdy przeczytałem w internecie program formacyjny tej grupy, to pomyślałem, że to muszą być bardzo męskie rekolekcje – tak męskie jak Józef, mąż Maryi – mówi ks. Jarosław Klimczyk CRL. – Gietrzwałd to dla mnie święte miejsce, a do tego chodziło o św. Józefa, który wypełnił wolę Bożą. Nie mogłem na to zaproszenie pozostać obojętny – mówi Grzegorz z Olsztyna. – Rekolekcje zafundowała mi żona z okazji moich urodzin, które przypadają przed dniem św. Józefa. Jestem związany z tym świętym – dodaje Wiesiek ze Stawigudy.

Miłość nad prawem

Myślą przewodnią rekolekcji było hasło: „Cały sprawiedliwy”. W czym przejawiała się ta cnota św. Józefa, skoro w Piśmie Świętym nie ma przytoczonego ani jednego jego słowa? – To prawda, że Józef jest milczący. Jednak On tym milczeniem dużo mówi. Milczy, aby usłyszeć słowo Boże, które wchodzi do Jego życia niespodziewanie i wywraca mu życiowe plany. Józef swoim milczeniem słucha Boga i odpowiednimi decyzjami reaguje na Jego wolę. Jego sprawiedliwość jest widoczna w faktach życia. Najbardziej sprawdziła się w traumatycznych dla niego chwilach, kiedy dowiedział się, że jego prawnie poślubiona małżonka jest w ciąży. Józef przez pewien czas nie wiedział, kto jest ojcem dziecka. Pomimo trudnych uczuć postanowił nie zajmować się swoim bólem, ale ratować Maryję, której groziło ukamienowanie. W sprawiedliwości pochodzącej z wiary stawia miłość nad literą prawa – tłumaczy ks. Jarosław. – Ostatnio św. Józef stał mi się bliski i obrałem go jako patrona trwającego Wielkiego Postu. W życiu nie doświadczyłem bliskości ojca. Zabrakło tego w mojej rodzinie. A Józef jest patronem mężczyzn i ojców. Dlatego chcę go za przewodnika – mówi Przemek z Olsztyna.

Dobra decyzja

Czas spędzony w Gietrzwałdzie opierał się mocno na medytacji słowa Bożego. – Gdyby Józef nie był zasłuchany w słowo Boże, nie zrobiłby żadnego pozytywnego czynu. Nic nie zdziałałby, bo to, z czym przyszedł do niego Bóg, nie pomieściłoby się w żadnej męskiej głowie. Słowo formowało jego serce i było jedynym punktem odniesienia w podejmowaniu decyzji. Dlatego Józef mógł stanąć ponad własnym bólem i zająć się planem ocalenia Maryi. Gdyby Józef nie usłyszał słowa Bożego w ustach anioła, który nawiedził go w czasie snu, nigdy nie uwierzyłby, że to dziecko jest Synem Boga. Słowo wszystko mu wyjaśniło. Józef swoim życiem pokazuje mężczyznom, że dobre decyzje podejmuje się wtedy, kiedy daje się sobie możliwość popatrzenia na wydarzenia z życia oczami Boga. Kto słucha słowa Bożego, ten widzi rzeczywistość tak, jak widzi ją Bóg. Wtedy jest szansa na podjęcie właściwej decyzji, która jest początkiem dobrego działania – wyjaśnia rekolekcjonista. – Od pewnego czasu szukam swojego miejsca. Pomaga mi w tym słowo Boże, które jest dla mnie drogowskazem i inspiracją do różnych działań. W Ewangelii, którą czytam na każdy dzień, odnajduję to, co się dzieje dookoła mnie – dodaje Marcin z Olsztyna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama