Nowy numer 2/2021 Archiwum

Nowy Uniwersytet Trzeciego Wieku w Olsztynie

Akademicki Klub Obywatelki otwiera UTW - inauguracja już za tydzień, 27 marca.

Członkowie Stowarzyszenia "Akademicki Klub Obywatelski" im. Lecha Kaczyńskiego podjęli decyzję o utworzeniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku na szlaku św. Jakuba. Jest to realizacja zadań statutowych stowarzyszenia. - Popyt na UTW jest duży i stale rośnie, dlatego chcemy wyjść naprzeciw zainteresowaniom osób starszych - tłumaczy dr Marcin Kazimierczak, wiceprezes stowarzyszenia.

Mimo że uniwersytety trzeciego wieku są przeznaczone przede wszystkim dla osób starszych, zaproszeni są wszyscy. Wszystkie spotkania będą darmowe, UTW nie będzie też pobierał żadnych składek. - Naszą siłą na pewno będzie kadra - fachowcy z różnych dziedzin, wykładowcy akademiccy, zaproszeni goście. Prawdziwą siłę będą jednak stanowić słuchacze - to oni nadają sens temu działaniu - mówi M. Kazimierczak.

- Będziemy się koncentrować na wartościach chrześcijańskich, patriotycznych, związanych z naszym regionem. Nazwa UTW na szlaku św. Jakuba nawiązuje nie tylko do miejsca, gdzie będziemy się spotykać, czyli Centrum św. Jakuba przy parafii katedralnej w Olsztynie, ale też do naszej tożsamości, do ziemi warmińskiej, po której biegnie szlak jakubowy. Chcemy rozwijać tożsamość związaną z ziemią warmińską, bo - jak zauważamy - części ludzi, mimo że mieszkają tu od lat, tej tożsamości brakuje - podkreśla prof. Małgorzata Suświłło, prezes Akademickiego Klubu Obywatelskiego.

Inauguracja UTW odbędzie się w środę 27 marca o godz. 17 w Centrum św. Jakuba w Olsztynie, a wykład inauguracyjny wygłosi prof. Zbigniew Anculewicz. Będzie mówił o Świętej Warmii w dziejopisarstwie ks. prof. Alojzego Szorca. - Wspaniały człowiek, historyk, choć zapomniany. Jest w zasadzie nieobecny w polskiej historiografii, choć na przykład jego dzieła są bardzo cenione przez Niemców - mówi prof. Anculewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama