Nowy numer 45/2019 Archiwum

Znak spełnionej obietnicy

– Dziękujemy za tę niepojętą miłość – mówiła s. Dolorosa Kalinowska.

W każdy piątek Wielkiego Postu w kaplicy Krzyża Świętego w Olsztynie odbywa się Droga Krzyżowa, do której rozważania przygotowali już abp Józef Górzyński, abp Edmund Piszcz oraz bp Julian Wojtkowski. W piątek 29 marca nabożeństwo poprowadziła s. Dolorosa Kalinowska CSAPI.

– Nasze grzechy skazały Zbawiciela na tak okrutną mękę. Dopiero ukrzyżowanie daje nam pojęcie o tym, jak straszną rzeczą w oczach Bożych jest grzech. Ile razy to ludzie siebie nawzajem przybijają do krzyża? To nie muszą być gwoździe, to są słowa, postawy, znaczące milczenie... – mówiła s. Dolorosa. W swoich rozważaniach poruszała tematy bliskie współczesnemu człowiekowi.

– Pierwszy upadek... Co to za Bóg, który upada? Jezu, dziękuję Ci za ten upadek, my również upadamy, ale Ty pokazałeś nam, że nie upadek jest ważny, ale to, że potrafimy się po nim podnieść i iść dalej. Pokazałeś też, że do niesienia krzyża przez Boga potrzebny jest człowiek. Dla Szymona ten przymus stał się wyborem – posłuszeństwo wiary nie jest sprawą łatwą, potrzebne jest czasem pobłogosławione przymuszenie – nigdy nie wiadomo, w jaki sposób uczynione dobro może wrócić do naszego domu – przypomniała s. Dolorosa.

– Po złożeniu do grobu nie było cudu, nie zagrały trąby anielskie, nie ruszyły z odsieczą niebieskie wojska. Ale trzeciego dnia wczesnym rankiem w grobie wydarzyło się to, co nadaje sens naszej dzisiejszej wędrówce Drogą Krzyżową. Pusty grób na zawsze będzie świadectwem mocy Boga i znakiem spełnionej obietnicy – przypomniała s. Kalinowska. Kaplica Krzyża Świętego, zwana Jerozolimską, pochodzi z XVI w., w środku znajdują się figury Chrystusa Ukrzyżowanego i dwóch łotrów po bokach. Na zakończenie Drogi Krzyżowej wierni mogli oddać cześć relikwiom Krzyża Świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama