To już tradycja Wielkiego Postu. Prezentujemy kalendarium wystawiania misteriów.
Niektóre są wiernym odzwierciedleniem wydarzeń sprzed 2 tys. lat, inne przenoszą historię do współczesnego świata, pokazując, że zarówno problemy, jak i przesłanie Chrystusa nadal pozostają aktualne. Niektóre odbywają się w kościołach, inne w domach kultury, jeszcze inne w plenerze. Wszystkie mają jednak ten sam cel - pomóc widzom w przeżywaniu Wielkiego Postu i dobrego przygotowania się do Świąt Paschalnych.
- Poprzez misterium Męki Pańskiej - spektakl przedstawiający ostatnie dni i godziny Jezusa - staramy się dotknąć największych tajemnic naszej wiary. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy mają wątpliwości w wierze, szukają odpowiedzi na ważne życiowe pytania lub chcą dobrze przeżyć czas paschalny - zachęca Anna Horobajczuk z Ostródy.
- Misterium jest wielkim plenerowym spektaklem pasyjnym. Przebiegowi odgrywanych wydarzeń towarzyszy przygotowana na potrzeby misterium ścieżka dźwiękowa oraz przestrzenna sceneria. W historyczne postaci wcielają się aktorzy amatorzy tworzący Wspólnotę Ewangelizacyjno-Teatralną (wspólnota istnieje od czterech lat, wystawiła misteria Męki Pańskiej, okolicznościowe spektakle plenerowe o tematyce religijno-patriotycznej oraz inscenizacje patriotyczne). Tegoroczny scenariusz, oparty na Ewangelii oraz objawieniu bł. Anny Katarzyny Emmerich, skupia się na podkreśleniu męki i śmierci Jezusa, od modlitwy w Ogrójcu poczynając, a na ukrzyżowaniu kończąc, a także, po raz pierwszy, wprowadza scenę spotkania Zmartwychwstałego z uczniami - mówi Wanda Kazimierczak, jedna z organizatorek Misterium na wzgórzu św. Brunona w Giżycku.
Kalendarium:
7 kwietnia
12 kwietnia
13 kwietnia
14 kwietnia