Nowy numer 42/2019 Archiwum

Konferencja prasowa na temat strajku nauczycieli i egzaminów

Zaprezentowano rozwiązanie "Wspieramy uczniów podczas tegorocznych egzaminów - zgłoś się!".

Podczas spotkania z dziennikarzami w Urzędzie Wojewódzkim zostały poruszone kwestie negocjacji między nauczycielami, a stroną rządową.

- Proponujemy umowę społeczną, która zakłada stopniową podwyżkę. Obligatoryjna liczba godzin dla nauczyciela w Polsce wynosi 18. Wielu nauczycieli bierze dodatkowe godziny, by móc zarobić więcej pieniędzy, stąd proponujemy zwiększenie z 18 do 22 godz. z pensją dla nauczyciela dyplomowanego 7700 zł brutto. Drugą opcją jest zwiększenie do 24 godz. i pensji 8100 zł brutto dla nauczyciela dyplomowanego. Te podwyżki rozłożone były by do 2023 roku - tłumaczył Krzysztof Marek Nowacki, warmińsko-mazurski kurator oświaty.

- Rodzice muszą wiedzieć, że strajk nie jest powodem do odwołania zajęć w przedszkolu lub szkole. Nikt dziecku nie może odebrać prawa do nauki. Dyrektor ma możliwość zorganizowania zajęć opiekuńczych, a jeżeli byłby z tym problem ma obowiązek poinformować organ prowadzący. Rodzice powinni otrzymać wcześniej informacje czy placówka strajkuje i w jaki sposób będą organizowane zajęcia w tym czasie. Prosimy rodziców, by nas informowali, gdyby sytuacja była niepewna - apeluje Wojciech Cybulski, wicekurator oświaty w warmińsko-mazurskim.

W przyszłym tygodniu rozpoczynają się egzaminy uczniów klas 8. szkoły podstawowej i 3. gimnazjum.

- Egzaminy odbędą się w terminie określonym przez przepisy prawa oświatowego. Minister 3 kwietnia podpisała nowelizację w sprawie egzaminów. Dyrektorzy otrzymali narzędzie, dzięki któremu można poprosić osoby z wykształceniem pedagogicznym, by nadzorować egzamin. Nie mamy żadnej informacji z żadnej szkoły, że egzaminy się nie odbędą - tłumaczy Cybulski. Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego rusza akcja „Wspieramy uczniów podczas tegorocznych egzaminów - zgłoś się!”

- Otwieramy dzisiaj bazę osób, które mogą pomoc w przeprowadzeniu egzaminów. Mamy nadzieje, że ta sytuacja się nie zdarzy. Nauczyciel jest dobrym człowiekiem, więc wierzę, że egzaminy się odbędą ze względu na dobro ucznia - dodaje K. Nowacki. - Obecnie mamy już zgłoszonych ok 80 osób z wykształceniem pedagogicznym, które są gotowe pomóc w egzaminie - mówi W. Cybulski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL