GN 42/2019 Archiwum

Tu nie ma złych pomysłów

– To przygoda, którą przeżywamy każdego dnia. Czasem nawet śni nam się po nocach – mówi Hubert.

Odyseja Umysłu to mię- dzynarodowy konkurs, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego świata. W tym roku na finał konkursu do Stanów Zjednoczonych pojadą m.in. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynie.

Spontaniczność jest w cenie

Każdy z zespołów biorących udział w konkursie musiał zmierzyć się z jednym z zaproponowanych problemów. – Nasi uczniowie wybrali ten o nazwie: „Do zobaczenia w ukryciu”. Musieli m.in. skonstruować robota i przygotować przedstawienie z jego udziałem. – tłumaczy Anna Kuskowska-Smułka.

– Złożyliśmy więc robota, napisaliśmy do niego własny program, który potem zgraliśmy i odpalaliśmy pilotem. I wtedy już robot wykonywał wszystko sam – opowiada Franek w taki sposób, jakby to była najłatwiejsza rzecz pod słońcem. Ale nie obyło się bez problemów. Pojawiły się na finałach ogólnopolskich w Gdyni... – Podczas przedstawienia robot nie zaczął działać od razu, bo miał na sobie foliowy strój, który nie przepuścił sygnału z pilota... – opowiada Franek.

– To był dla nich szok. Widać było, że się zestresowali, niektórzy nawet wystraszyli... Ale Odyseja Umysłu uczy m.in. twórczego rozwiązywania problemów – po chwili zawahania zaczęli spontanicznie wymyślać nie tylko nowy scenariusz – że robota nie ma, bo zachciało mu się płatków, więc pojechał po mleko i zaraz wróci – ale nawet tekst do granej właśnie piosenki – mówi Katarzyna Budek, trenerka Odysei Umysłu. Niestety okazało się, że przez to zawahanie skończył się czas; sędziowie przerwali im w momencie, kiedy mieli właśnie wypowiadać ostatnią kwestię, puentującą całe przedstawienie. – Byliśmy mocno podłamani, niektórzy płakali i mówiliśmy, że „no trudno, fajna przygoda i tyle”... Więc kiedy nagle nas wyczytali i powiedzieli, że lecimy do Stanów Zjednoczonych, na początku do nas to nie dotarło. Ale potem była wielka radość i łzy smutku zamieniły się na łzy szczęścia – opowiada Tatiana.

Wszystko do zmiany

Odyseja Umysłu ma nauczyć dzieci szukania nieoczywistych rozwiązań, samodzielności, odpowiedzialności za to, co się wymyśli, i współdziałania w grupie. Kilku chłopców startowało w Odysei już trzeci raz. – Oni byli liderami, którzy motywowali innych do pracy – opowiada K. Budek.

– Nie mogliśmy ich zawieść, chcieliśmy żeby w końcu udało im się polecieć do Stanów – podkreśla Tatiana. Grupa z SP2 najpierw przeszła przez eliminacje w Warszawie, a potem w Gdyni. – Po finałach w Warszawie pomyśleliśmy, że nasz program nie jest dostatecznie dobry i zmieniliśmy prawie wszystko – został robot, a zmieniliśmy scenariusz, scenografię, postaci... Dla nas Odyseja to przygoda, którą przeżywamy każdego dnia, codziennie o niej myślimy, a czasem nawet śni nam się po nocach – opowiada Hubert. Jego kolega, Filip, dodaje, że w Odysei nie ma złych pomysłów.

– Zawsze może być lepiej, każdy pomysł może wprowadzić coś nowego, lepszego. Możliwe, że gdybyśmy zagrali wszystko normalnie, gdyby nam wyszło, gdyby ten robot pojechał od razu, to dostalibyśmy nawet mniej punktów, a tak... W Odysei nic nie jest oczywiste – mówi Filip. Obecnie uczniowie przygotowują się do wyjazdu na 40. Finały Światowe Odysei Umysłu w Stanach Zjednoczonych – szlifują język angielski, dopracowują detale przedstawienia i zbierają pieniądze na wyjazd: to duży koszt, ok. 60 tys. złotych. Dlatego szukają osób, które chciałyby im pomóc – pieniądze zbierają do końca kwietnia, a informacje o tym, jak można ich wesprzeć, znajdują się na stronie: www.sp2olsztyn.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama