Nowy numer 2/2021 Archiwum

List, który musisz przeczytać

– Pismo Święte jest jednym z filarów, na których opiera się objawienie – mówi ks. dr Bartłomiej Sobierajski.

Od 5 do 11 maja w Kościele w Polsce przeżywać będziemy już po raz 11. Tydzień Biblijny, tym razem pod hasłem: „Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego” (1 P 1,12). Tydzień Biblijny otworzy Narodowe Czytanie Pisma Świętego, które w parafiach w Polsce odbędzie się po raz trzeci.

Prawie 400 uczestników

Tydzień Biblijny wywodzi się z założonego w 2005 r. Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Jego celem jest szeroko rozumiane popularyzowanie kultury czytania Pisma Świętego, rozumienia jego treści i wprowadzania jej w życie. – Jedną z inicjatyw, które realizują tę ideę, jest właśnie Tydzień Biblijny. Promujemy również Drogę Światła, szczególne nabożeństwo na wzór Drogi Krzyżowej, kiedy to na podstawie tekstów Pisma Świętego rozważamy kolejne kroki ukazywania się Chrystusa Zmartwychwstałego uczniom – wymienia ks. dr Bartłomiej Sobierajski. Jest on jednym z wykładowców Warmińskiej Szkoły Biblijnej, która skupia prawie 400 osób.

– Te inicjatywy są nie tylko odpowiedzią na głosy tych, którzy chcą bliżej poznać Pismo Święte. Przez takie akcje chcemy zachęcić do zaglądania do tej księgi która niejednokrotnie – o ile jest w domu – jest wyjmowana i „odkurzana” tylko podczas wizyty duszpasterskiej. A przecież jest to jeden z fundamentów naszej wiary – objawienie Boże jest nam przekazywane przez tradycję i Pismo Święte, to są filary, na których opiera się objawienie. Wielu świętych podkreślało, że są to słowa samego Boga, do nas skierowane. Inni mówią, że to list Pana Boga do nas – a skoro Bóg do nas pisze, to wypadałoby go przeczytać – mówi ks. Sobierajski. Oprócz uczestnictwa w Tygodniu Biblijnym zachęca do korzystania z cyklicznych spotkań. W Olsztynie oprócz działających przy parafiach kręgów biblijnych w parafii św. Mateusza w każdy drugi poniedziałek miesiąca od godz. 19 „Refleksje nad Apokalipsą św. Jana” prowadzi dr hab. Aleksandra Nalewaj, a w parafii św. Józefa odbywają się Wtorki Biblijne.

– Spotykamy się w każdy wtorek na Mszy św. o godz. 18 z homilią dotyczącą Ewangelii z dnia. Następnie zapraszamy na spotkanie w sali parafialnej. W tym roku omawiamy Ewangelię św. Łukasza i w odróżnieniu od kręgów biblijnych, które polegają na rozważaniu słów Pisma Świętego, staramy się podejść bardziej od strony naukowej, obszernie rozmawiamy m.in. o aspektach historycznych, społecznych… uczymy się czytać Biblię – zachęca ks. Bartłomiej.

Słowo daje odpowiedzi

Jak czytać Biblię? Sposoby są różne – od deski do deski, fragmenty na chybił trafił, szukając odpowiedzi na konkretne pytanie. – Na pewno warto zacząć od modlitwy do Ducha Świętego. Warto też zwracać uwagę na komentarze. Gdy czytamy, umyka nam wiele informacji, które dla ludzi 2 tys. i więcej lat temu były oczywiste. Dla przykładu – znana przypowieść o owcach i dobrym pasterzu. Ta historia dawała słuchającym mnóstwo informacji, bo oni wiedzieli, jak owce żyją, gdzie śpią, że rzeczywiście nie tylko znają, ale potrafią rozróżniać głos swojego pasterza.

W Palestynie właśnie tak jest, że pasterz idzie z przodu, a owce za nim – nie musi ich poganiać, ani nawet się za nimi oglądać. Wiedza o tym pozwala pełniej odczytać to, o czym mówił Chrystus – opowiada ks. Sobierajski i dodaje, że podczas czytania Biblii ważny jest aspekt przeżyciowy. – Pismo Święte daje odpowiedzi na pytania, problemy, cierpienia, które dany człowiek w swojej osobistej historii życiowej przeżywa. Umiejętność korzystania z Pisma Świętego daje możliwość spotkania Pana Boga, który wkracza w moje życie, moje trudności, moją historię, moje cierpienie i moje radości. Warto z tego korzystać – zachęca kapłan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama