Organizatorem był Metropolitalny Sąd Archidiecezji Warmińskiej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele z 5 sądów biskupich.
Głównym prelegentem był ks. prof. Leszek Adamowicz, oficjał lubelski. Jego wystąpienie dotyczyło trzech lat doświadczeń prowadzenia procesu o nieważność małżeństwa według przepisów zmienionych przez papieża Franciszka w motu proprio Mitis ludex Dominus Iesus dla Kościoła katolickiego oraz Mitis et misericors Iesus dla Kościołów wschodnich z 2015 roku.
- Pierwsza moja refleksja dotyczy świadomości społeczeństwa. Medialny szum, który powstał po ogłoszeniu przez Franciszka nowych przepisów przyniósł spore zainteresowanie tematem w wielu środowiskach. Zaowocowało to wzrostem liczby wszczynanych procesów. Druga dotyczy strony proceduralnej. Pozytywną rzeczą jest skrócenie procedury, gdy chodzi o uzyskanie drugiego wyroku. Jeżeli nie ma zgłoszonej apelacji, to w pierwszym sądzeniu wyrok staje się prawomocny. Zostały dzięki temu odciążone sądy apelacyjne. W poprzednim stanie prawnym trzeba było zawsze starać się o wyrok drugiej instancji. Oczywiście 80-90 procent wyroków było potwierdzonych w drugiej instancji - tłumaczy ks. Adamowicz.
- Natomiast gdy chodzi o proces pierwszej instancji, to z mojej praktyki dostrzegam, że on się wydłużył. Ze względu nie tylko na zwiększenie liczby spraw, ale pewne drobiazgi proceduralne, które wymagają większego zweryfikowania. Patrząc praktycznie kiedyś proces trwał przez 1 rok, a obecnie wydłużył się do ok 1,5 roku. Były spore oczekiwania, gdy chodzi o proces skrócony tzw. ustny. Media rozgłosiły, że w ciągu 45 dni będzie można uzyskać wyrok, co było niemożliwe ani ze strony formalnej ani praktycznej. Wnoszone sprawy i tak muszą czekać na swoją kolejkę, a okres przygotowawczy procesu ma swoje etapy postępowania i czas, którego nie da się przeskoczyć - dodaje oficjał lubelski.
Na sesje przybyli przedstawiciele sądów biskupich z Gdańska, Ełku, Elbląga oraz Torunia.
- To już tradycja trwająca od 10 lat. Dzisiejszy dzień integruje nasze środowisko. Zapraszamy pracowników naszego Sądu Metropolitalnego oraz innych sądów. Kojarzymy imiona i nazwiska z różnych pism, które otrzymujemy, a dzisiaj możemy spotkać się i poznać. To też czas, kiedy możemy podzielić się swoim doświadczeniem - mówi ks. dr hab. Lucjan Świto, oficjał Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej.