Nowy numer 46/2019 Archiwum

Szkolenie z budowania sytemu prewencji

Spotkanie dla przedstawicieli trzech diecezji przeprowadził o. Adam Żak.

Spotkanie odbyło się w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

- Wykorzystanie seksualne nieletnich niestety jest tematem aktualnym. To niepokojące zjawisko, które nie maleje w naszym kraju. Z raportów widać, że wykorzystanie seksualne rośnie szczególnie w sieci. Budowanie systemu prewencji nie ma dotyczyć tylko kwestii kościelnej - mówi o. Żak, dodając: - Bagatelizowanie sprawy, że u nas nic złego się nie dzieje, jest błędną postawą.

Podczas szkolenia zebrani zapoznali się ze standardami polityki ochrony dzieci z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.

- Budowanie tego sytemu ma chronić dzieci i młodzież przed wykorzystaniem seksualnym przez kogokolwiek. Mamy pomóc dzieciom w ochronie ich granic intymności psychicznej i fizycznej - tłumaczył o. Adam.

W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele z trzech diecezji: elbląskiej, ełckiej i warmińskiej.

- Zostaliśmy wyznaczeni przez biskupa elbląskiego, by uczestniczyć w komisji. Prowadzimy szkołę i jesteśmy zaangażowani w pracę z dziećmi i młodzieżą. Dzisiejsze szkolenie jest dla nas więc istotne, bo możemy poszerzyć swoją wiedzę i czujność - mówi Krystyna Handke, dyrektorka Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Malborku.

- Potrzebujemy szerszego obrazu, jakie mogą zaistnieć sytuacje, i spotkanie w tym nam pomogło. Jesteśmy w trakcie precyzowania naszego szkolnego systemu prewencji dotyczącego bezpieczeństwa dzieci w szkole i poza nią. Musimy jasno powiedzieć: tam, gdzie zawodzi rodzina, tam jesteśmy najbardziej potrzebni w ochronie dzieci - dodaje Wojciech Handke.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama