Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Szkolenie z budowania sytemu prewencji

Spotkanie dla przedstawicieli trzech diecezji przeprowadził o. Adam Żak.

Spotkanie odbyło się w Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

- Wykorzystanie seksualne nieletnich niestety jest tematem aktualnym. To niepokojące zjawisko, które nie maleje w naszym kraju. Z raportów widać, że wykorzystanie seksualne rośnie szczególnie w sieci. Budowanie systemu prewencji nie ma dotyczyć tylko kwestii kościelnej - mówi o. Żak, dodając: - Bagatelizowanie sprawy, że u nas nic złego się nie dzieje, jest błędną postawą.

Podczas szkolenia zebrani zapoznali się ze standardami polityki ochrony dzieci z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.

- Budowanie tego sytemu ma chronić dzieci i młodzież przed wykorzystaniem seksualnym przez kogokolwiek. Mamy pomóc dzieciom w ochronie ich granic intymności psychicznej i fizycznej - tłumaczył o. Adam.

W szkoleniu uczestniczyli przedstawiciele z trzech diecezji: elbląskiej, ełckiej i warmińskiej.

- Zostaliśmy wyznaczeni przez biskupa elbląskiego, by uczestniczyć w komisji. Prowadzimy szkołę i jesteśmy zaangażowani w pracę z dziećmi i młodzieżą. Dzisiejsze szkolenie jest dla nas więc istotne, bo możemy poszerzyć swoją wiedzę i czujność - mówi Krystyna Handke, dyrektorka Zespołu Szkół Katolickich im. Jana Pawła II w Malborku.

- Potrzebujemy szerszego obrazu, jakie mogą zaistnieć sytuacje, i spotkanie w tym nam pomogło. Jesteśmy w trakcie precyzowania naszego szkolnego systemu prewencji dotyczącego bezpieczeństwa dzieci w szkole i poza nią. Musimy jasno powiedzieć: tam, gdzie zawodzi rodzina, tam jesteśmy najbardziej potrzebni w ochronie dzieci - dodaje Wojciech Handke.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy