Nowy numer 23/2021 Archiwum

Trasa dla odważnych

Wzgórze Katedralne we Fromborku przechodzi gruntowną renowację. Pracom konserwatorskim poddawane są prezbiterium świątyni i dwie zakrystie. Do użytku turystów oddany zostanie również skarbiec.

Celem prac remontowych i konserwatorskich jest to, by ten jeden z najcenniejszych zabytków w naszej ojczyźnie był w coraz lepszej kondycji, ale chodzi też o to, by przywrócić jego świetność sprzed lat - wyjaśnia proboszcz i rektor bazyliki ks. Jacek Wojtkowski.

Zakres wykonywanych prac jest bardzo szeroki. Obejmuje m.in. prace konserwatorskie przy polichromiach, ale też odwodnienie katedry. - Ciągle borykamy się z problemem wilgotności. Zastosowano dość nowoczesną metodę polegającą na tym, że wykonano dwa dreny. Dzięki temu wodę, której nie zbierze pierwszy, na pewno zbierze ten drugi - wyjaśnia rektor bazyliki.

W przyszłym roku położona będzie nowa nawierzchnia na dziedzińcu. Otwarty będzie również skarbiec fromborski, czyli miejsce, gdzie przed wojną przechowywano argentaria kościele - kielichy i monstrancje. Powstanie również ścieżka edukacyjna z możliwością wejścia na poddasze i zwiedzania oryginalnej więźby.

- To trasa dla odważnych - uśmiecha się ks. Wojtkowski. Po wejściu jedną z wież będzie można podziwiać niepowtarzalny widok więźby XVI-wiecznej nad korpusem, XV-wiecznej nad prezbiterium, a także zobaczyć wystawę mówiącą o historii katedry, sposobie budowania obiektów gotyckich. - Niepowtarzalny widok! Pięć pięter więźby dachowej, las drzew. Absolutnie wyjątkowe przeżycie - dodaje kapłan.

Prace na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku potrwają do końca 2020 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama