GN 42/2019 Archiwum

Instalacja nowych kanoników

W we Fromborku odbyła się uroczystość instalacji nowych kanoników warmińskiej kapituły katedralnej.

Do grona kanoników gremialnych został włączony ks. dr Tadeusz Marcinkowski - kanclerz kurii, a kanonikiem honorowym został ks. dr Mariusz Falk - ekonom kurii. Kanonicy złożyli wyznanie wiary oraz przysięgę kanonicką, po czym zajęli przypisane im miejsca w stallach fromborskiej katedry.

Mszy Świętej w katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja Apostoła oraz uroczystościom zaprzysiężenia przewodniczył arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński. W homilii zwrócił szczególną uwagę na to, że "troską chrześcijanina jest troska o Ducha Świętego w nas, bo bez niego nikt z nas nie jest na drodze zbawienia. Nikt z nas nie żyje po chrześcijańsku. Bo to jest życie Boga w nas".

Po Eucharystii kanonicy przeszli do kapitularza gdzie odbyło się posiedzenie kapituły. Według prawa kanonicznego kapituła jest kolegium kapłanów, których zadaniem jest sprawowanie uroczystych czynności liturgicznych w kościele katedralnym. Kapituła jest powołana przede wszystkim do tego, aby modlić się we wspólnocie. Prawo kanoniczne daje też możliwość podejmowania przez kapitułę innych zadań, które określi biskup diecezji. Nowym prepozytem kapituły został bp Janusz Ostrowski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama