Prace zostały przeprowadzone zgodnie z projektem Tomasza Morka.
Od początku roku akademickiego w kościele seminaryjnym trwały prace remontowe. Decyzję o podjęciu tego przedsięwzięcia podjęła komisja sztuki sakralnej oraz moderatorzy seminaryjni.
- Było to szczególnie trudne przedsięwzięcie. Nie ograniczyliśmy się bowiem do zwyczajnego odświeżenia jego wnętrza. Przyświecała nam przede wszystkim idea odpowiedniego rozplanowania przestrzeni, aby należycie wyeksponować poszczególne miejsca celebracji liturgicznych. Ponadto kierowaliśmy się potrzebą zaprezentowania czytelnego programu ikonograficznego, który polega na spójnym zestawieniu treści zawartych w dekoracji malarskiej - mówi ks. dr Marek Jodkowski, diecezjalny dyrektor wydziału sztuki kościelnej i współpomysłodawca nowej aranżacji wnętrza.
W realizację tego przedsięwzięcia była zaangażowana cała wspólnota seminaryjna. - Uczyliśmy się przystosowania do nowych warunków i sytuacji i nie zawsze było łatwo. Z jednej strony remont mocno ingerował w nasze wewnętrzne życie. Absorbował nas jako wychowawców, w sprawy czysto remontowe. Z drugiej strony powstawanie nowego wnętrza kościoła na nas wszystkich mocno wpływało. Coraz bardziej cała wspólnota zaczęła tym żyć i wydaje mi się, że postępujący remont mocno nas też przekonywał do tego, że warto było go zrobić - mówi ks. dr Hubert Tryk, rektor seminarium.
Centralne miejsce zajmuje ołtarz i umieszczony nad nim krucyfiks. Jest on też punktem odniesienia dla postaci zobrazowanych na ścianie prezbiterium.
- Udało się nam zatem w artystycznej kompozycji Niebieskiego Jeruzalem ukazać grupę Deesis. Maryi i św. Janowi Chrzcicielowi, którzy adorują Chrystusa, zanosząc za jego pośrednictwem prośby do Boga, towarzyszą zastępy świętych - tłumaczy ks. Jodkowski.
Po obu stronach ściany prezbiterialnej Chrystusa adorują Apostołowie i zastępy anielskie. Od strony Matki Bożej Gietrzwałdzkiej znalazły się postacie świętych kobiet związanych z archidiecezją warmińską, a od strony św. Jana Chrzciciela widoczne są postacie patronów diecezji. Tabernaculum zostało umieszczone w kaplicy, którą planowano wyeksponować w pierwotnym projekcie architektonicznym. Z wcześniejszego wyposażania pozostał witraż głównego patrona kościoła – św. Józefa.
Więcej na temat zakończonego remontu w „Posłańcu Warmińskim” nr 24/2019.